Yatırım Yetişkinliği ve Risk

Kebikeç (Kitap Meleği-Muskası)

coinolog’da yazdığım ilk yazımın adını, Kebikeç yani Kitap Meleği-Muskası şekilde yapmayı düşündüm. Sayfalar kurtlanmasın diye el yazması kitapların başına yazılan bir kelime…

Kitap kurtlarının şahı. Kurtçuklardan kitabı korumak için el yazması kitapların üzerine yazılırmış. ‘Yâ kebikeç, ihfazu’l varak!’ meali: ‘Ey kebikeç, kağıdı koru!’ (kaynak ekşi sözlük)

#Altcoin vizyon

İlk bilgisayar, Abaküs M.Ö 500’lü yıllarda Çin’de kullanılmış.

Sonra Pascal makinesi 17. yy’da hesap makinesi tarzında yeni bir buluşla karşımıza çıkmış.

1900’lü yılların ortasında ilk Elektronik Devreli Bilgisayar Eniac…

Şimdi ise elektronik cüzdanlarda tuttuğumuz sanal paralar…

Yatırım Ve Risk

Yatırımın amacı; sahip olunan varlığın enflasyon karşısında değer kaybının önüne geçilmesini sağlamak, finansal varlığı düzenli olarak artırmak ve varlığa ekonomik ortalamaların üzerinde, piyasa üstü bir kazanç sağlatma isteğidir.

Yatırıma piyasa üstü kazanç sağlatma isteği, farklı riskler içerir. Yatırımcı, varlığını arttırmak için herhangi bir enstrüman ile hamle yaptığında aslında farkında olmadan, risk üstlenmekte ve bunun karşılığında kazanç elde etmeyi hedeflemektedir.

Risk, yeni başlayan yatırımcı için genelde kazanırken göz ardı edilen, kayıp evresi geçilip pişmanlık sonrası hatırlanan bir kavramdır diye düşünüyorum.

Hani “Ahh kafam” dediğiniz yer var ya!
İşte tam orası! Riski geç de olsa hatırladığınız yerdir.

“Riskin olduğu yerde kazanç büyüktür” sözünü duymuşsunuzdur.
Doğrudur, büyüktür.

Fakat işte tam bu noktada hikayeler hep kazananlar üzerinden anlatılmakta, risk yüzünden kayıp yaşayan önemli çoğunluğun deneyimleri göz ardı edilmektedir.

Bu tip hikayeleri iştahla, heyecanla anlatarak piyasa tabiriyle “gel gel” yapanların “Bak ben çok kazanıyorum, sen de fırsatı yakala, sen de kazan” sözleri ile başladığına ve sonrasında yaşanan hüsranda ise sorumluluk almadıklarına çoğu zaman şahitlik ediyorum.

Bu nedenle size sadece işin olumlu yönünü anlatan ve sürekli rakam telaffuz edenlerden uzak durmanız gerektiğini öğütleyebilirim. Gerçekten sizin kazanmanızı isteyen kişi “gel gel” yapmak yerine piyasayı ve riskleri anlatır, tüm detayları ve riskleri sizinle paylaşır. Hele ki gerekli eğitimleri de size sağlıyorsa işte gerçek yatırım dostu odur.

Ama kesinlikle unutulmamalıdır ki, ne kadar güvenilir yatırım dostunuz olursa olsun, ‘hep kazanan olmak’ ve bu hikayelerin ‘’olağan kahramanı’’ olmak, mümkün değildir.

Şimdi eğer size, yukarıda belirttiğim gibi arkadaşınız, dostunuz, akrabanız veya kulak kabarttığınız tanımadığınız biri “kazanç”tan bahsediyorsa ve kaba tabirle “gel gel” yapıyorsa, odaklanmanız gereken nokta, rakamsal anlamda elde ettiği kazanç değil , neyi-ne kadar riske attığıdır.

Bankadan kredi çekerek, arkadaştan borç alarak ya da size ait olmayan bir parayı riske atarak, yatırım yapmak kolay gibi gözükebilir. Çünkü kafanızda oluşturduğunuz kurguda her şey ‘’kazanmak’’ üzerine inşa edilmiştir. Kaybetmenin en ufak bir fikri bile aklınızdan geçmez.

İşte bu durumda riski görememek, üstüne üstük bir de riski yönetememek, insanların yaşamlarını kötü yönde etkilemeye, hatta yaşamlarının tepetaklak olmasına neden olmaktadır.

Tüm yatırım tavsiyelerinde geçtiği gibi, riski yönetebilecek veya yatırım yaptığınız enstrümana hâkim olabilecek seviyede bilginiz yoksa, sizin için risk oluşmadan bile tehlike çanları çalıyor demektir.

Çoğumuz altcoin’lerin varlığını biraz önce de belirttiğim gibi eşimizden, dostumuzdan, iş arkadaşlarımızdan, kulak kabartarak el yordamıyla öğrendik. En azından ben öyleyim.

Bitcoin’in bile varlığından bîhaber insanlar varken, bizler yeni bir döneme şahitlik ediyoruz. Kabul ediyorum hepimiz sabredersek çok kazanacağız, belki 100 tane aldığımız ve köşeye attığımız bir coin bizim veya çocuğumuzun hayatını kurtaracak ama; sizden önemli ricam, altcoin gibi büyük vizyonun gazına gelip, seans anında alım-satım gerçekleştirirken “buy” veya “sell” tuşuna basmadan önce, lütfen ilk olarak üzerinize aldığınız ve yatırımınız boyunca sizinle beraber olacak RİSK’i aklınıza getiriniz.

Çünkü yatırım için kullandığınız parayı nasıl zor kazandığınızı, bir kuru maaş için gece-gündüz çalıştığınızı, iş hayatında yöneticilerinize veya üstlerinize verdiğiniz ödünleri ve kaybettiğiniz zamanı tahmin edebiliyorum.

Bu nedenle lütfen, ‘risk’in elinizden her şeyinizi kopartıp alabileceğini, hayatınızı olumsuz yönde değiştireceğini unutmadan yatırımınızı yapınız.

Aynı şekilde altcoin’leri tanımadan işlem yapmayınız. Çünkü geçmiş ve gelecek tahmini yapmadan alınacak her coin işlem değil kör atıştır bana göre..

Yatırım yapmaya zaruri durumda kaldığınızda bile, en azından coin’in eski fiyatlarını ve piyasa hareketlerine tepkilerini özenle inceleyiniz ve buy/sell tuşuna basınız.

Naçizane Tavsiyem;

Risk, ortaya koyduğunuz yatırım veya varlığınızın tamamını yutmadan onu yönetebilecek yetkinliğe erişmeye çalışmanız ve ‘risk’i sizin yönetmenizdir.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir