Verge (XVG) Coin Değerlendirme Formu (by @coinbakkal)

[1_Twitter adresi] => @coinbakkal

[2_Coin adı:] => VERGE/XVG

[3_Coin’in amacı nedir?] => İşlemleri tamamen anonim hâle getirip hiç iz bırakmamak gibi bir amacı var. İşlemleri yaparken de çok hızlı olacağını taahhüt ediyor.

[4_Gerçek bir sorunu çözüyor mu?] => Blockchain teknolojisini kullanan her platform veya yapı gizliliğe önem verdiğini iddia eder. Kimi merkezi olarak işlem yapar kimi VPN ile tünel oluşturup gizli kaldığını iddia eder. Verge ise TOR ve benzeri yazılımlarla işlemlerin asla ve asla deşifre olmayacağını iddia ediyor. Ancak testlerinde başarılı sonuç alamayan bir coin olarak gündem olmayı da başarıyor. Yani maalesef henüz sorunların çözümünü üretebilmiş değil.

[5_Coin’in dolaşımdaki ve toplumdaki arzı ne kadar? Piyasa değeri nedir?] => Dolaşımdaki arz miktarı 14.5 milyar XVG
Toplam arzı 16.5 milyar XVG
Piyasa değeriyse 1 Milyar 350 Milyon dolar civarı.

[6_White Paper’ı var mı, anlaşılır mı, net mi?] => Bence tamamen şekilcilik olsun diye ”Black Paper” yapmışlar. Biçim değil içerik önemli bizim için. Anlaşılırdır ve umarım orada yazanları sahiden başarabilir.

[7_Proje, önemli yatırımcılar tarafından destekleniyor mu? Danışmanları ve Development ekibi?] => Gönüllü geliştirici ekip veya topluluklar tarafından destekleniyor. İsterseniz siz de katkıda bulunabiliyorsunuz. Katılımcıların profilleri de herkese açık. Resmi sitesinden inceleyebilirsiniz.

[8_Coin’in algoritması nedir?] => Scrypt, x17, groestl, blake2s ve lyra2rev2 algoritmaları kullanılıyor. Peki bunlar ne işe yarar? derseniz… Güvenliği artırmak için çoklu algoritma önemlidir, derim.

[9_Yönetim yapısı merkezi mi değil mi? MLM (Multi Level Marketing) Scam?] => Verge’yi şekillendiren bir şirket yok. Herkese açık.

[10_Yol haritası nedir?] => Bir kere şunu belirtelim; Verge, Verge olmadan önce (2014) DogeCoinDark’tı. Yani isim değiştirdi (2016). Yol haritasında tam teşekküllü anonim bir coin olmak istediğini belirtiyor.
-30 saniyede 1 blok bulmak yani hızlı işlem yapmak istiyordu. Başardı.
-Her 1 saniyede 100 işlem yapmak gibi bir hedefi var. Sanırım onu da başardı ve zaten Basit Ödeme Doğrulama (SPV) teknolojisi ile transferleri maksimum 5 saniyede gerçekleşebilir düzeyde.
-Gelelim esas şeye; En önemli ve beklenen çalışma Wraith Protokolü’dür ki ilk deneme başarılı sonuçlanmadı. Yatırımcıdan da tepki aldı. Hatta scam olduğu bile düşünüldü.

Verge söz verdiği gibi Protokolü yayınladı. Fakat OSX (MacOS) sürümünü yalnız yayınladı. Windows ve Linux sürümleri gelmedi. Tabii bu da yatırımcıların gözünde güven kaybetmesine yol açtı. Zaten beklendiği gibi olmayan Protokol denemesi, vaadedileni de veremeyince ipler kotu.
Çünkü tamamen gizlilik vaadeden Verge’nin, yapılan işlemlerde IP adreslerini gizleyemediği ortaya çıktı.
İşlemlere ait IP adreslerini görebileceğiniz site şu: http://xvg.keff.org/ 

Sonuç ne olur peki?
Verge cüzdanında Wraith Protokolü tüm işletim sistemleri için başarılı bir şekilde etkinleştirilirse; yaptığınız işlemleri isterseniz sonsuza kadar görünmez hâle getirebileceksiniz. Yani, karda yürüyeceksiniz ama iziniz kalmayacak. Anonim ve gizlilik açısından tercih edilebilir bir seçenek, değil mi?
Başarabilirse Monero pazarından rol çalıp market değerini artırabilir.

[11_Projenin ilerlediğinin, coin’in hâlihazırda işe yaradığının kanıtı var mı?] => Verge, Tor ve I2P gibi çok sayıda gizli ağ kullanıyor. Bu şekilde Ip adresleriniz bulunamıyor(?)
Neredeyse tüm işletim sistemleri için ayrı ayrı cüzdan oluşturulmuş ama geliştirilmesi lazım.

[12_Ne kadar para topladılar, ne kadarını-nereye harcadılar? ICO, Hard/Soft Cap, Dengeli Dağıtım…] => ICO yapılmadı. Fakat yüzlerce-binlerce olan üyeleri tarafından fonlandı. Geliştirilmesi için isterseniz şu anda bile sitelerinde belirtilen BTC cüzdanlarına katkı sunmanız mümkün.

[13_(Varsa) En yakın rakibinden üstün yanları ne(ler)?] => Verge’nin en yakın rakibi demeyelim de şöyle ifade edelim; Verge Monero’ya rakiptir. Monero dışında Dash, ZCash ve PIVX gibi ağır rakipleri de var.

[14_Hedef kitlesi ve büyüme hedefi nedir?] => Blockchain zincirini daha işlevsel hâle getireceğini iddia ettiği için teknolojiyi kullanan herkes hedef kitlesidir elbette. Büyüme hedefi, sanırım fazla iddialı ama piyasanın en güvenilir coini olmak istiyor.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir