Uzun Süreli Yatırım mı Günlük Al-Sat mı?

İnsanlar kazandıkları paraların ihtiyaç fazlasını biriktirmek ve ilerleyen zamanlarda daha büyük ihtiyaçlarını gidermek için kullanmak isterler. Biriktirilen bu paraların enflasyon gibi nedenlerle değer kaybını önlemek veya daha fazla değer kazanmasını sağlamak için yatırımlara yönelirler.

Altcoin piyasası da altın, döviz, borsa, ev, arsa veya diğer gayrimenkul kıymetler gibi bir yatırım alanıdır. Ancak diğer yatırım araçlarına göre çok farklı özellikleri içinde barındırır.

Öncelikle altcoin piyasası oldukça volatil özelliğe sahiptir. Yani kâr ve zarar marjları çok yüksektir. Bu aslında altcoinlerin dünyada pazar payının çok yüksek olmaması ve çabuk manipüle edilebilmesinden kaynaklanmaktadır. Dünyada coinlere olan ilginin artması bu volatiliteyi azaltacaktır. Bunun sonucu olarak kazanç oranı düşebileceği gibi kayıp oranı da azalacaktır.

Bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle ortaya çıkan altcoinler, teknoloji geliştikçe çok daha fazla günlük hayatta yer alacaktır. Bu da demek oluyor ki bilgi teknolojilerine yakın olan insanlar geleceğe hazırlık için bir adım önde olacaklardır. Anlatmak istediğim; bu piyasayı sadece herhangi bir borsa gibi grafik analizlerle yürüteceğimiz bir mecra olarak görmek yerine, piyasayı daha iyi anlamak için bilgi teknolojilerine olan farkındalığımızı artırmamız gerektiğidir.

Şimdi gelelim sorumuza cevap vermeye. Uzun süreli yatırım mı? Günlük al-sat mı?

Altcoin piyasalarında günlük al-sat yapmak; hızlı ve doğru karar vermeyi, grafik analizi yapmayı, coin haberlerini takip etmeyi gerektirir. Bu da zamanınızın çoğunu ekran başında geçirmenize neden olabilir. Yüksek getirisi olabileceği gibi yüksek zararlara da neden olabilir. Ayrıca manipülatif haberlerle, özellikle sosyal medya ve mesaj gruplarıyla sizi yönlendirip yatırımınızı yanlış şekilde yapmanızı sağlayan kişilerin hedefi olabilirsiniz. Tüm bu risklere rağmen kararınız bu yönde olursa çok çalışmanızı gerektirecek bir döneme girmişsiniz demektir. Size çok çalışmadan da yüksek kazanç sağlayabileceğinizi söyleyen insanlar, ya bu piyasayı bilmiyordur ya şans eseri kazanç sağlamanızı sağlayabilir veya tuzağa düşmeniz için hazırlık yapıyordur.

Uzun süreli yapılan yatırım tercihi yine çalışmayı gerektirir. Ancak farklar şunlardır. Yatırım öncesinde yatırım yapılacak coin’i araştırırsınız. Risklerini ve yatırımdan çıkma zamanını belirlersiniz, daha sonrasında yatırım yapıp kazanç için beklemeye başlarsınız. Zamanınızı çok fazla bu işe kanalize etmez, her gün yenilikleri takip etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca kötü niyetli kişilerin kötü amaçlarından da korunmuş olursunuz.

Uzun süreli yatırım yapma kararı alan insanlar coin dünyasını araştırmalı, yatırım yapacağı coinin özelliklerini öğrenmeli ve doğru zamanda yatırımdan çıkmak için yatırım süresini belirlemelidir. Daha sonra yatırımını güvence altına almak için coin’lerini saklayabileceği uygun platformu belirlemelidir.

Günlük al-sat dediğimiz kısa süreli işlem yapmayı düşünenlerse tavsiyeleri dinlerken kendi araştırmalarını da yapmalı, sorgulayıcı olmalıdır. Zira okumayı sevmeyen, araştırma yapmaktan sıkılan, yeterli zamanı ayıramayan insanlar bu piyasada kısa zamanda büyük kayıplarla karşılaşabilir.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

  1. Teşekkürler, uzun vadeli yatırım benim gibi kişiler için daha uygun ama ne zaman çıkış yapacağımızı bilememek işin kötü tarafı, yani mesela 2x yapan bir coinde karı almak ve çıkmak yerine 3x yapmasını bekledim, sonra ne oldu? İki ay önce aldığım fiyata geri düştü, olan zamanıma ve kazancıma oldu, , hedef belirlemek bu işin anahtarı sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir