Time New Bank (TNB) Coin Değerlendirme Formu (by @coinbakkal)

[1_Twitter adresi] => @coinbakkal

[2_Coin adı:] => TNB/TIME NEW BANK

[3_Coin’in amacı nedir?] => Çok ilginç. Zaman satmak istiyor. Bildiğiniz, kavram olarak zaman… Biri size zaman ayıracak ve siz karşılığında para ödeyeceksiniz ona. Ulaşılmaz olduğunu düşündüğünüz popüler biriyle 1 saniye konuşmak veya yazışmak için para ödemeyi göze alıyorsanız, bu tam size göre. Made in China (Çin işidir.)

[4_Gerçek bir sorunu çözüyor mu?] => Zamanını size ayırana (satana) tedarikçi diyor. Tedarikçinin önemine göre, satın aldığınız zamana fiyat biçiyor.
Satın aldığınız zaman yazılı bir sohbet de olabilir, sesli veya görüntülü görüşmeler de olabiliyor. İlgili kişinin şahsıyla tanışmak isteyenler en az 2 saat satın alıyor. Ödediğiniz TNB miktarının taksimetre fiyatını da logaritmik artırıyor. Biriyle sohbet etmek için para verecek olsam, kendime borçlu olurum en çok. Çünkü ”Kendi kendine konuşmayan insan delidir.” 🙂
Şaka bir yana; belli bir zümre için zaman ayırıp para kazanmasını sağlayacağı kesin ki onlarda popüler isimler olacak ilk etapta… Veya yetenekleri olan ama henüz tanınmayan biri de zamanını satabilir belki. Bilgi birikimini değerlendirebilir. Özel ders falan gibi düşünün…

(Bilgiyi, emeği ayrı tutuyorum ama muhabbetin, paylaşımın bu denli ticarileşmesinden de korkmak lazım gelir diye düşünüyorum.)

[5_Coin’in dolaşımdaki ve toplumdaki arzı ne kadar? Piyasa değeri nedir?] =>

Dolaşımdaki miktarı 1 milyar 600 bin TNB.
Arz miktarı 5.5 milyar TNB.
Piyasa değeri 200 milyon Dolar kadar.

[6_White Paper’ı var mı, anlaşılır mı, net mi?] => 25 sayfalık sıradan bir doküman hazırlamışlar.

[7_Proje, önemli yatırımcılar tarafından destekleniyor mu? Danışmanları ve Development ekibi?] => Dell’in eski yöneticilerinden Vincent Lim, Microsoft’un eski uzmanı Andrew Wong, dünyadaki en büyük IT şirketi olan Open Text, HP ve Akamai’de yönetici olarak çalışmış Liang gibi isimler kurucu takımda yer alıyor… Bitcoin milyonerleri, hayran platformları ve uzmanlar tarafından danışmanlık alıyor.

[8_Coin’in algoritması nedir?] => ERC20. ETH Platformunda yazılmış bir token tipi.

[9_Yönetim yapısı merkezi mi değil mi? MLM (Multi Level Marketing) Scam?] => Açıkçası bir merkezi olacağını düşünüyorum. Bunu bence satmaya çalıştıkları ”zaman” gösterecek.

[10_Yol haritası nedir?] => 2016’nın sonunda proje şekilleniyor. 2017’de tamam ben oldum deyip, kasım ayında ICO yapılıyorlar. Hedefledikleri fon miktarının biraz üstünde fonlanınca, MIT platformunu geliştirip, sosyal ağ oluşturma çalışmalarına başlıyorlar.

MIT nedir?
Miao’A International Timechain (MIT), zaman değeri üzerine bir iletişim şebekesi inşa etmeye niyetlenmiş bir ağ. Her birey için zamanın para değerini başkaları tarafından ne kadar ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak belirleyip satışa sunmayı imkan hâline getirmiş bir sistem.
MIT, zamanını satmak isteyen ile zaman talep eden kişileri bir şekilde buluşturmak amacıyla, ulaşılabilir bir iletişim kurmayı hedefleyen, blok zinciri teknolojisini kullanan, TNB ödemesi kabul eden bir uygulamaya dönüşmüş durumda.

[11_Projenin ilerlediğinin, coin’in hâlihazırda işe yaradığının kanıtı var mı?] => Miao’A isimli Andorid ve IOS uygulamasını çıkarmışlar bile. Denemek için IOS uygulamasını indirdim. Sosyal ağlar başlığı altında etkileşime açılmış. Bir kere hepsi Çince-Korece filan. (Her taraf çubuk dolu.) İngilizce dışında dil desteği yok. Neyse, ana ekranda ne göreyim istersiniz. Trump’ın zamanı da hizmete (?) açılmış. Fiyatını da belirlemişler. Trump’la konuşmak isterseniz. 1TNB/s ücret vermeniz lazım. 1 dakika için 60 TNB yani… 10 dakikası 600 TNB. 1 TNB şuan 0.12 dolar dersek, demek ki 10 dakikalık Trump ile sohbetin bedeli 72 dolar… Hadi oradan diyorum 🙂
Ha bu arada, Trump bile uygulamaya dahil olmuşsa, kim bilir daha ne kadar insan bu platformda yerini alacaktır. Arkasındaki gücü anlamak için iyi bir test bence. Ayrıca, biriyle konuşmak için TNB lazım olacak size. Demek ki TNB’nin alım gücü… hmm… Bir düşünelim bunu…
İnsanı güldüren bir fikir gerçekten de. Hani muhabbet baldan tatlıydı ya…

[12_Ne kadar para topladılar, ne kadarını-nereye harcadılar? ICO, Hard/Soft Cap, Dengeli Dağıtım…] => ICO’da sadece ETH kabul etmiş. 14.5 milyon dolar fon toplamayı başarmış. Hepsini uygulamayı geliştirme ve lobi çalışmalarına harcıyor. ICO’dan bu yana dolar paritesinde 7 kat değer kazanmış durumda. İlaveten 1.5 milyon dolarlık satış yapmış. Bu satışları %10 indirimli yapmış ama.

[13_(Varsa) En yakın rakibinden üstün yanları ne(ler)?] => Merkezi olarak benzer popüler paylaşım siteleri veya uygulamalar var. Blok zincirinde sanırım yalnız.

[14_Hedef kitlesi ve büyüme hedefi nedir?] => Kendini; “insanların potansiyelini ortaya çıkarmaya” ve “insanların görmek istediklerini görmelerine” yardımcı olan dünyanın ilk “zaman ticareti platformu” olarak tanımlıyor. Hedef kitlesi belli yani.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Şakadan öte, çok fazla potansiyeli olabilir. Sadece muhabbet için değil, örneğin bilgili birisiyle coin’ler hakkında, python ya da Arduino ile nesnelerin interneti hakkında konuşmak için para verirdim şahsen.
    // Örn, Avukatlar, davayı alana kadar, pek danışmanlık yapmıyor malum 😉

    Ya da coin’ler coşunca birbiri ardına arayan arkadaşlarım TNB platfformu üzerinden sesli arama yapsaydı hayli kazanmış olurdum 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir