Sence ne olur? BTC için cevap XRP olabilir mi?

1 Ağustos yaklaşıyor. Herkesin aklında aynı soru; Bitcoin fiyatı ne olur? Bildiğim bir şey varsa o da piyasadaki herkesin zaman boyutunu göz ardı ediyor olduğudur.

1 Ağustos’ta ne olursa olsun, 3-5 saniye içinde olmayacak her şey. Yani saniyeler içerisinde 1200 USD ya da 3000 USD olmayacak. Bunu söyleyen Dow teorisini hiç anlamamış demektir.

Evet! Dakikalar içerisinde sert hareketler olabilir ama bu dakikalar içinde tepki alımı ya da satışı yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Piyasadaki yatırımcıların hepsi aynı aydınlanmışlık düzeyine sahip değil.

Hepsi aynı bilgi düzeyine sahip değil.

Biraz daha ileri gideyim.

Bir haber hepsinde aynı anda, aynı nöronları uyarmıyor.

Nöronların uyarılma sırası da aynı değil.

Aynı duygu dünyasına sahip değiller.

Müsaade edin şunu da büyük harfle yazayım;

AYNI HABERİ HEPSİ AYNI ANDA ALMIYOR, AYNI ANDA TEPKİ VERMİYOR.

Şimdi geçelim analizimize.

BTCU/SDT Aylık Grafik (Poloniex)

Nisan 2015’te 99 USD olan fiyatı fibo düzeltme seviyemizin sıfır noktası kabul edip Haziran 2017’de gördüğümüz 2977 USD seviyesini de zirve kabul ederek, fibo seviyelerimizi çizdik.

İlk dikkatimizi çeken ve aklımızda tutmamız gereken şey, %50 düzeltme seviyesinin 1538 USD’ye , %61.8 seviyesinin ise 1198 USD’ye denk geliyor olması.

İkinci dikkat çekici nokta, Stoch RSI sinyal çizgilerini kesişmeye çok yakın olması ve denge işlem hacminin düşüyor olması.

Ara hatırlatma! Grafiğe aylık periyotta bakıyoruz.

Hacimli yükselişlerden sonra yaşanan hacimsiz düşüş genelde kâr satışı olarak yorumlanır. Bu şekilde başlayan birçok formasyon mevcuttur. Tepki alımları gelirse tekrar zirveyi hedeflemesi muhtemel.

Cevaplanması gereken soru, ağustos ayında da düşüş devam edecek mi? Hacim artacak mı? Ancak, düşüşün devam etmesi ve hacmin de artması ile düzeltme hareketinin başladığını söyleyebileceğiz.

Grafikte siyah renk ile çizilmiş bir trend çizgisi var. Bu çizgiden yazının sonuna kadar hiç bahsetmeyeceğim. Orada öylece duracak. Sizin de aklınızın bir kenarında öööylece dursun.

Şuraya da başka bir aylık grafik koyuyorum. Aynı harfin küçük ve büyük yazılışları arasında tam bir yıl var. Fraktal yapı! Bundan hiç bahsetmeyeceğim.

BTCU/SDT Haftalık Grafik (Poloniex)

Aylık grafiğimizde kırmızı renk ile çizdiğimiz ve Ağustos 2016 başındaki dip olan 463 USD’yi dip kabul ettiğimiz, eğimi artmış bir trendimiz daha var. Fiyatın bu trende son dokunduğu nokta olan Mart 2017’de 888 USD’yi sıfır noktası kabul ederek, yine Haziran 2017’de 2977 USD’ye kadar yine fibo düzeltme seviyelerimizi çiziyoruz.

%78.6 ve %61.8 seviyelerinin son haftalarda nasıl çalıştığını görmemiz yeterli. Asıl olay günlük grafikte diyor ve günlük grafiğe geçiyorum.

BTC/USDT Günlük Grafik (Poloniex)

3 Temmuz tarihinde tepe noktasından tek çizginin (mavi), dip noktalarından ise iki çizginin (mavi) geçtiği neredeyse simetrik üçgen formasyonumuz vardı. Bunun yukarı kırıldığını hep beraber gördük. Sonrasında 2600 USD seviyesindeki direnç çalışmış ve daha fazla yükselememişti.

Bu defa da üçgen formasyonun destek çizgisi aşağı kırılmıştı. Önce kırıldığını gördüğümüz üçgen formasyonun üst çizgisi destek olarak çalışmaya başladı.

Grafiğe 3 gün önce 12 Temmuz’da baktığımızda ise aslında daralan üçgen formasyonunun (sarı çizgiler) oluşmakta olduğunu gördük. Daralan üçgenin tabanı aynı zamanda çizdiğimiz fibo seviyelerinden %61.8 seviyesine mükemmele yakın derecede oturuyordu. Yakından bakınca 26-27 Haziran ve 11-12 Temmuz tarihlerinde bu seviyeyi ikişer kez test ettiğini gördük.

Daralan üçgen formasyonunun sıkışma formasyonu olduğunu söylememe gerek yok. Denge işlem hacminin de (OBV) aşağı yönlü olduğunu dikkate alırsak, önümüzdeki günlerde hacmin düşmeye devam edeceğini varsayabiliriz. Hacim düşmeye devam ederse, formasyon oluşumundan bahsetmeye devam edeceğiz.

Ancak, düşüş devam eder ama hacim artarsa artık formasyon değil düzeltmeyi konuşmaya başlayacağız. Hacim artar ama yükseliş başlarsa, yine yeni sorularla baş başa kalacağız. Trendin tepe noktalarını tespit edebilmek hayati önem taşıyacak.

Düzeltme hareketinden bahsetmeye devam edersek şayet, önemli seviyeler 1932.5 USD ve 1686 USD. Dikkatle izleyeceğiz.

Geçelim korelasyonlara…

BTC/USD ve DXY Dollar Index Korelasyon

Dolar indeksinin açı değiştirmiş bir düşüş trendinde (sarı çizgi) olduğunu görüyoruz. İndeksteki açı değişiminden günler önce BTC de açı değiştirerek (yeşil çizgi) yükselmeye başlamış. BTC yatırımcısının fiyatın yükseleceği beklentisinden çok BTC madenciliğin bunda etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü, cüzi kârlarla madencilik yapan firmaların (en büyükleri Çin’de) kârlılığın artması ile arzı artırdığını düşünüyorum. İndeksteki yavaşlama, BTC fiyata da etki etmiş görünüyor.

BTC/USD ve Dolar Yuan Paritesi (USD/CNY) Korelasyon

Yuan, Amerikan Doları karşısında sıkışan üçgen formasyonundan (sarı çizgi) çıkıp, Yuan’ın Dolar karşısında değerlenmeye başladığını görüyoruz. Sürekli yükselen Bitcoin’in bütün dengeleri altüst oluyor. Düşen Dolar indeks ve Yuan’ın değerlenmesi nedeniyle, Bitcoin’in dolar fiyatı daralan üçgen formasyonuna giriyor. Yazının yazıldığı şu saatlerde de üçgenin taban çizgisini tekrar test ediyor.

Cevap Ripple (XRP) olabilir mi?

Ripple’ın (XRP) bankalarla yaptığı anlaşma sonrası likiditesini artırdığını söylemek yanlış olmaz. Bankalar aktarma maliyetlerini minimize edebilmek için XRP fiyatını stabil bir hâle getirmeye çalışıyor.

BTC aktarım maliyeti ve süresi ise hepimizin ortak derdi. Madencilik yapan firmalar, kârlarını artırabilmek için aktarma maliyetini düşürecek bir çözüme yanaşmıyor.

Bu grafiği herkes görmüştür. Bir kısım yatırımcı, BTC için Euphoria döneminin bittiğini ve Bull Trap döneminde olduğumuzu düşünür.

1 Ağustos öncesi değişik senaryoların konuşulduğunu hepimiz biliyoruz. Herkes değişik bir senaryo üzerinden pozisyon almaya çalışıyor ama tekrar ediyorum;

Her şey 3-5 saniye içinde olup bitmeyecek. Zaman boyutunu göz ardı ederseniz, sadece iki boyutlu bir grafiğe bakıp “Nerede hata yaptım?” diyerek dizlerinizi döver durursunuz.

Şimdiye kadar sizlere gösterdiğim grafiklerden anlaşılacağı üzere 1-2 aylık bir süreç bizi bekliyor. Bu dönemde olacak en önemli şey bence, BTC’nin de likiditesini artırmaya çalışması olacak. Likidite, medya ilgisi, yatırımcı memnuniyeti ve madenci tatminini sağlayan bir çözümün kısa vadede zor olduğunu bilsem de, uzun vadede bunun sağlanabileceğini düşünüyorum.

BTC madencilik bitmediği sürece (21 milyon) ne zirveden ne dipten ne de ana düzeltmeden bahsedebiliriz. Siyah renkli yükselen grafiği hatırlıyor musunuz?

Artan medya ilgisini inkâr edecek olan da yok içimizde, değil mi?

“Bull Trap” demiştik ama “media attention” döneminde olmadığımızı kanıtlayacak olan ne?

Benim Kanıtım mı?

Hani hakkında hiç bahsetmediğim Fraktal yapı grafiği. Aklınızın bir kenarında duruyor değil mi hâlâ?

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir