Ripıla Giriyoruz Ripıla!!!

Ripıla giriyoruz, ripıla…. !!!

-Patlayacak bro’m Ripıl.. !!!

-iksarpi diye mi yazılıyor kanka?

-Çok sağlam coin yaaaa!

-Off gene %25 aldım ooolum…

Eminim, ilk duyduğum cümleler bunlardı Bitcoin’den sonra, kripto para ile ilgili.

Daha altcoin’in ne olduğunu bilmeden öğrendiğim Ripple kripto parası…

Daha 3-4 ay önce, XRP’nin popülerliği had safhada, her kelimenin başı Ripple, sonu Rippel olduğu zamanlar benim için..

Sanıyorsun ki Bitcoin’in rakibi Ripple..

Poloniex’i falan daha duymamışım, isminin sempatikliği , sembolünün başındaki X harfi yüzünden bana çekici geldi diye düşünüyorum.

Kâr bantlarının daralmadığı, tabelada çoğunlukla yeşil ‘’al’’ sinyalin yandığı, düşüşlerin kolay telafi edildiği , yükselen coin’in durdurulamadığı 3-4 ay önceki zamanlardı.

Evet, evet çok uzun zaman da olmadı..

O günden bugüne ne değişti peki???

Yukarıda bahsettiğim gibi havalı zamanlarıydı Ripple’ın…

Bankalarla çalışacak söylentisi altcoin piyasasındaki herkesi heyecanlandırmıştı.

Alım üstüne alım gerçekleştiriliyor, iyi kazançlar sağlanıyordu.

İçinde banka kelimesi geçince, benim gibi ‘’alık’’ yatırımcı, kolay para kazanmanın yolunu bulduğunu düşündü ve Ripple’a büyük montanlı yatırımlar yapıldı.

Ufak yatırımcı, zengin olma hayaliyle, parasının büyük kısmını XRP’ye endeksledi..

Kendi adıma;

Bundan 2-3 ay önce 19500 seviyelerinden Rippel alanlardanım Üstad’lar… Twitter üzerinden yayılan Ripple’ın Akbank ile anlaştığı haberlerinin döndüğü zamanlarda 24.000 görüp:

-Vay be bu piyasada karar vermek çok kolaymış diyenlerdenim de…

Geldiğimiz noktada ise neredeyse %50 ye varan bir kayıp. Ve en kötüsü de portföyümün 1/4’lük büyük paydasını işgal etmesi..

Hem psikolojik olarak beni üzen hem de portföyümde beni hareketsiz kılacak şekilde kilitleyen bir coin…

Oysaki, dünyanın en büyük 50 bankasının 15’inin kullandığı bir sistem olduğu iddia ediliyor Ripple’ın.. Para transferi konusunda para piyasalarına yeni bir soluk getirmesi beklenen mecra gözüyle bakılıyor.

Fakat, en önemli handikapı bana göre, köşe başlarının Ripple için tutulmuş olması. Hem de, biraz önce söylediğimiz gibi, bankalar tarafından.

Kontrolünün bankalarda olduğunu emin bir dille söyleyemesek de, diledikleri gibi yönlendiriyorlar diye düşünüyorum. Özellikle yükselmesini engelleyerek, maliyetlerini belirli bir seviyede tutmak istiyorlar diye duyumlar da, bana mantıklı geliyor.

XRP’yi yani Ripple’ı diğer kripto paralardan ayıran en büyük özelliğinin madencilik yaptırmadığını, yani üretimini girişimcilerin değil, bankaların yaptığını duyuyorum. Teyit edemediysem de, eğer doğru ise iyi bir özellik diye düşünüyorum.

Hoşuma giden ufak bir güzel özellik daha, Ripple ile yapılan işlemlerden kesilen fee’ler sistem tarafından silinerek etkisiz hale getiriliyor ve yenisi tekrar blockchain teknolojisi ile üretiliyor. Yani herhangi bir işlemde kullanılan Ripple, yok ediliyor, tekrar kullanılması önleniyor.

Arkasındaki bankalar sayesinde, adını ilerleyen dönemde sıklıkla duyacağımız Ripple kalıcı olabilecek potansiyele sahip ama, kazandıran coin olacak mı?

Bunu zaman ve sizin talepleriniz gösterecek….

Baki Selamlar

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir