QTUM Teknik Analizi 20-09-2017

$QTUM 

Yakın bir tarihte tanıtımı yapılan ve hemen Exchange sitelere eklenen bu coin kısa bir sürede coinmarketcap.com’da ilk yirmiye girmeyi başardı. An itibari ile market büyüklüğünde 15. sırada.

Grafiği yeni oluşmaya başlayan coinlerde teknik analiz yapmak zor bir iştir. Göstergeler düzgün çalışmaz. Trend, destek ve direnç tespiti oldukça zordur. Yine de Qtum grafiğinin bize verdiği ipuçları da yok değil.

 
Qtum grafiğine baktığımızda ilk dikkat çeken şey markete girer girmez oluşturduğu iki adet dip ve bir zirve noktası oluyor. Bu iki dipten geçen trend çizgimizi çizdikten sonra trend kanalımızı ve ara seviyemizi de tespit ettik. İlerleyen günlerde trend destek seviyemizin test edildiğini gördük ama habere dayanamadı ve trendimiz aşağı kırıldı. Trend çizgilerimizi gözden geçirmeye hazırlanıyorduk ki, yeşil elips içindeki bölgede, trendimizin destek ve direnç olarak çalışmaya devam ettiğini gördük.
 
Trend desteğimiz tekrar kırıldı. Birkaç gün önce yeni bir dip noktamız oldu. Takip eden günlerde, daha önce tespit ettiğimiz trend çizgimizin açı değiştirmeden sağa kaydığını (mavi yükselen trend) gördük.
Grafik olarak olgunlaşmamış coin’lerde karşılaşılan problem de bu. Trendi tespit ettik ancak ana destek çizgimizi henüz tespit edemedik.
 
Fiyat bir üstteki, yani ilk çizdiğimiz çizginin üstüne çıkmadan dipten emin olamayacağız. Dipten emin olduğumuzda ise; 1 no’lu dip ile henüz tespit edemediğimiz dip arasına çizilen trend, şu an göremediğimiz esas ana trendimiz olacak. Çalışan iki ayrı trend çizgimiz olduğunda ise artık alış ve satış noktalarını tespit etmek daha kolay olacak.
 
Kritik soru, bu dip nerede? Buna verebileceğim tek cevap var. Grafiğin altında gördüğümüz MACD dipten çok da uzakta olmadığımızı söylüyor. Tabi bu Bitcoin’de çok büyük dalgalanmalar olmayacak varsayımı ile tespit edilmiş bir öngörü.
 
Sonuç olarak teknik analiz açısından işimize yarayacak elimizde sadece tek bilgi var.
QTUM iyi bir proje. Market verileri de bunu destekliyor.
 
 

 
Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

 1. Talat abi, eline sağlık, paylaşımlarını ilgiyle takip ediyoruz.

  QTUM analiz yazında olduğu gibi chart üzerinden anlattığın yazılarında yazıda tasvir ettiğin chartı da paylaşır mısın yazıyla beraber? Bizde biraz havada kaldı anlattıkların, teknik analiz çok bilmiyoruz.

  Teşekkürler.

 2. Talat abi, eline sağlık, paylaşımlarını ilgiyle takip ediyoruz.

  QTUM analiz yazında olduğu gibi chart üzerinden anlattığın yazılarında yazıda tasvir ettiğin chartı da paylaşır mısın yazıyla beraber? Bizde biraz havada kaldı anlattıkların, teknik analiz çok bilmiyoruz.

  Teşekkürler.

 3. Elinize sağlık Talat abi ^^ qtumla ilgili swap vs haberleri ne getirir e götürür orta vadede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir