QTUM Teknik Analizi: 09.10.2018 (By @TalattAbi)

Altcoin paylaşmanın çok riskli ama yine de yukarı yönlü hareketlerin arefesinde olduğumuz bir dönemdeyiz.

Hacim profili incelemeye de örnek olması açısından, sizlerle $QTUM teknik analizi paylaşmayı uygun gördüm. 

Hacim profili TradingView (TV) sitesinde sanırım “Pro” ve üstü hesap sahiplerinin kullanımına açık. Ama yine de kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir indikatör mevcut. “Dynamic Volume Profile” geliştiricisi @flintlockwood’un iyi bir iş yaptığını belirtmeliyim. 

Grafiğimize ekledikten sonra bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. Burada ayarlayacağımız şeylerden ilki hesaplamanın yapılacağı periyot aralığı. Genellikle kullanılan 50 ya da 60 periyottur ama ben kısa dönem incelemelerimde fibo sayısı olduğu için 55 periyot seçmeyi tercih ediyorum.

İkinci ayar ise satır sayısı. Hesaplama yapılacak periyot içindeki en yüksek ve en düşük fiyat aralığı, belirlenen satır sayısına bölünüyor. Bu periyot içinde her bir mumun hacim değeri, mum kapanış fiyatı hangi satıra denk geliyorsa o satırın toplam hacmine ekleniyor. Ben 21 ya da 24 satır kullanmayı tercih ediyorum. 

Burada önemli olan nokta TV; hesaplanması 100 milisaniyeden uzun süren indikatörleri göstermiyor. O nedenle periyot ve satır sayısını en iyi ayarlarda kullanmak gerekiyor. Bazen bağlantı hızından da etkilenebiliyor.

Ayar yapılması gereken üçüncü bir satır daha var: değer aralığının yüzdesi. Bunun anlamı şu; seçilen periyotta toplam hacmin belirli bir yüzdesi iki çizgi arasında gösteriliyor. Genel kullanım %70 ama ben yine fibo seviyesi olduğu içim %61,8 rakamını yukarı yuvarlayıp %62 olarak kullanıyorum.

Bu iki çizgi şu şekilde hesaplanıyor:

1- Periyot içindeki toplam hacmi hesapla

2- Toplam hacmin %70’ini hesapla

3- En yüksek hacme sahip satırı bul ve POC (Point of Control) olarak işaretle

4- POC satır hacmini bir kenara yaz

5- POC satırının altındaki ve üstündeki iki satırın ayrı ayrı toplamlarını al ve karşılaştır

6- Bu toplamlardan büyük olan iki satırın POC’e yakın olan satırını bul ve hacmini POC satır hacmine ekle

7- Artık bu iki satır bir blok oldu. Bu bloğun altındaki ve üstündeki iki satırın hacim toplamlarını al ve karşılaştır

8- Bu toplamlardan büyük olan iki satırın oluşturduğumuz bloğa yakın olan satırını bul ve hacmini blok hacmine ekle

9- Blok toplam hacmi tespit ettiğimiz %70 rakamına ulaşana kadar 7 ve 8 nolu satırları tekrarla.

10 – Blok toplam hacmimiz toplam hacmin %70’ine ulaşınca bloğun üst sınırına bir çizgi çek (High Volume Area)

11- Alt sınıra bir çizgi çek (Low Volume Area)

Strateji şu şekilde

Fiyatın bu iki çizgi arasında hareket edeceği varsayılır. Alıcı ve satıcının %70’i bu aralıkta ticaret yapar ve alıcı satıcı karşılıklı olarak bu aralıkta piyasadadır. Bu iki çizgiden High Volume Area direnç olarak çalışır. Yukarı hacimli kırılımlarda fiyat önünde hacimli bir direnç görünceye kadar yukarı gitme eğilimindedir. Hacimli satışlar öncesi bu iki çizgi birbirine yaklaşmak yerine High Volume Area çizgisinin üstüne gölgeler (Spike) bırakmaya başlar.

Low Volume Area’nın aşağı kırılması durumunda da fiyat, hacimli bir dip görünceye kadar aşağı gitme eğilimindedir. Dibe yaklaşılan noktada bu iki çizgi de birbirine yaklaşıp Bollinger Band gibi davranmaya başlar. Buradan sonra yukarı yönlü trend oluşum sinyalleri aramaya başlanmalıdır. 

POC çizgisinin High Volume Area çizgisine yaklaşması direncin kuvvetini, Low Volume Area çizgisine yaklaşması desteğin kuvvetini artırır.

Dynamic Volume Profile by flintlockwood ile $QTUM grafiğine bir bakalım önce.

Önemli Not: Pump bu kanal üstüne çıkılan durumlarda başlar ama fiyat -Bollinger Band’da olduğu gibi- bu kanal içine girme eğilimindedir. 

Gelelim TV’nin varsayılan hacim profili araçlarında “Görünür Aralık Hacim Profili” aracına. 

Teknik analistlerin bir kısmı hacim profili incelemeyi seans içi işlem hacimlerine (kripto için günlük oluyor) göre yapmayı tercih eder.  Bir kısmı ise sabit aralıkta, fibonacci sayılarına göre periyodu ayarlayıp o şekilde bakar. Ben genelde görünür aralıkta kullanmayı seviyorum. Genelde de görünür aralığı 300 güne ayarlayıp o şekilde bakıyorum. 

Hacim profili inceleme için neden $QTUM’u seçtim. Sabah grafiklere bakarken ilginç bir şey fark ettim. $QTUM’un son pump hareketi 11 Aralık 2017’de başlamış ve o günden bugüne 304 gün geçmiş. Bu pump öncesi konsolidasyon süresi, benim baktığım 300 günlük hacim profili hesaplaması dışında kaldığı için ilginç sonuçlar verebilir diye düşündüm.

Şunu da eklemezsek olmaz. Şu an $QTUM hacmini oluşturan borsalar uzak doğu borsaları ve kaldıraçlı borsalar. CoinMarketCap sayfasına bakarsanız bizim kullandığımız borsaların hacminin çok düşük olduğunu görürsünüz.

Bu nedenle incelediğim grafiklerde oluşan hacim profili çok doğru bir sonuç vermeyebilir. Bu borsalardaki yatırımcının yönelimini tespit etmek açısından yine de faydalı olacağını düşünüyorum. 

POC seviyemiz 15,60 ile 17,60 USD arasında. Kırmızı çizgi ile gösterilen satır. Fiyat şu an “A” ile işaretlediğim 2,70-5,20 USD seviyesinde konsolide oluyor. Bu seviyede oluşan hacim profilinin en yüksek hacme sahip üçüncü satır olduğunu görüyoruz. Konsolidasyon süresi uzar ve bu bölgede yüksek hacim ile karşılaşırsak. POC çizgimizin Low Volume Area çizgimize yaklaştığını göreceğiz. Bu durumda şu anki seviyemizin güçlü destek olduğunu söyleyebileceğiz.

Bu bölge yukarı kırılırsa, alım iştahı artıp hacmin de artması ile güzel bir trend oluşabilir ve “B” bloğumuza kadar dalgalı bir seyir izleyebiliriz. “B” bölgesinde gerçekleşmesi muhtemel hareket büyük ihtimal bir formasyonun da oluşmasına sebep olabilir. Bu seviye 15,60-20,00 USD arasında bulunuyor. Bu bölgede aşağı fakeout hareketleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

“B” seviyesinin yukarı kırılması durumunda, hesaplama dışı kalan mumlar ve o ana kadar gerçekleşen hacim nedeniyle hacim profilimiz değişmiş olabilir ve yeni analize muhtaç olabiliriz. Ancak bu durum, “C” ve “D” ile işaretlediğim bölgelerin yapısını etkileyecek olsa da yine de bu bölgelerde bir duraksama ya da formasyon oluşumu beklentim dahilinde.

Şu an için “C” bloğumuz 26,00-32,00 USD aralığında. “D” Bloğumuz ise 45,00-57,00 USD aralığında. Fiyat “C” ve “D” bloğumuza geldiğinde hacim profili tamamen değişmiş olacaktır. O nedenle fiyat, “C” ve “D” bloğu bölgesine geldiğinde oluşacak hareketleri çok iyi izlemek gerekecek.

Sonuç

$QTUM’un (kısa-orta vadede yeni zirve beklemesem de) güzel hareketler yapacağını ve güzel kârlar bırakacağını düşünüyorum. Uzun vadede ise, önceki zirvesini beklemek için alım yerinin uygun olduğunu düşünüyorum.

Önemli Not: Her hacim bloğunda gerçekleşecek kırılmalar, yeni analize muhtaçtır. Analiz yaparken grafiğin zamansallığını göz ardı etmemek ve hareketlerin geniş zaman aralıklarına, dalgalı bir şekilde yayılacağını unutmamak gerekir.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/veya ticaret önerisi değildir. Coinolog ve yazar; analizdeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir