QLINK (QLC) Coin Değerlendirme Formu (by @TUYKU_2)

[1_Twitter adresi] => @TUYKU_2

[2_Coin adı:] => QLINK (QLC)

[3_Coin’in amacı nedir?] => Başlıca amacı; dünyanın ilk merkeziyetsiz mobil ağını oluşturmak.

[4_Gerçek bir sorunu çözüyor mu?] => Telekomünikasyon alanına yeni bir anlayış getirerek blockchain teknolojisini Wifi internet hizmetleri alanına taşıyor ve interneti çok daha geniş alanlarda, çok daha ucuz kullanma imkanı sağlıyor. İnsanlara kendi internetlerini özgürce ve ağ üzerinden dünyanın her noktasında kullanma imkanı sunuyor.

[5_Coin’in dolaşımdaki ve toplumdaki arzı ne kadar? Piyasa değeri nedir?] => 

Toplam arz miktarı 600 milyon.
Dolaşımdaki miktarı 240 milyon.
MarketCap verilerine göre son 24 saatlik hacim değeri 80.416.200 USD (03.02.18 tarihi itibari ile)

[6_White Paper’ı var mı, anlaşılır mı, net mi?] => White Paper’ı bulunmakta, net ve anlaşılır olmakla birlikte kendi web sitesinde de White Paper’da anlatılan bazı önemli noktalar yine örnekler ile açıklanmıştır.

[7_Proje, önemli yatırımcılar tarafından destekleniyor mu? Danışmanları ve Development ekibi?] => Proje’nin başında bulunan ALLEN LI alanında yetkin bir mühendis. ”Huawei” Firmasında yazılım mühendisi olarak uzun süre görev almış ve bunun yanında mobilite alanında birden fazla buluş ve patente sahip.

Yatırımcı ve danışmanları arasında son derece önemli kimseler bulunuyor.
Birkaçına bakalım:

SHIHUANG XIE: Alibaba Kurucu Ortağı

MOCK PAK LUM: Singapur’daki ikinci büyük telekomünikasyon şirketi StarHub’un eski CTO’su

LU HONGLIANG: Global telekom altyapı sağlayıcısı ve NYSE listelenen şirket olan UT-Starcom’un kurucusu. SoftBank’ın Başkanı ve CEO’su olan Masayoshi Son’un uzun süredir ortağı.

Son olarak Neo Devcon’da geçtimiz günlerde partnerlik anlaşması imzaladıkları Block Array var.

QLC henüz piyasada çok yeni olmasına rağmen gerek Team gerek Danışman Kadrosu son derece alanında başarılı kişilerden oluşmakta daha fazla bilgiye https://qlink.mobi/f/qlink#team üzerinden ulaşılabilir.

[8_Coin’in algoritması nedir?] => Proof-of-Stake (POS) ve Proof-Of-Work (POW) Algoritmalarını kullanmaktadır.

[9_Yönetim yapısı merkezi mi değil mi? MLM (Multi Level Marketing) Scam?] => Proje’nin çıkış yeri Çin (Hong Kong) olamakla birlikte uygulanma sahasında mekeziyetsiz bir proje hedef alınmıştır.

[10_Yol haritası nedir?] => Projenin yol haritası 2016 yılının ikinci çeyreğinden başlayıp 2018 dördüncü çeyreğe kadar ilerleme safhalarının anlatıldığı bir harita ile gösterilmiştir.
2018 yol haritasında yer alan bazı duraklara bakalım şimdi;

İlk çeyerek

SMS ve WI-FI Protokolünün başlatılması

İkinci Çeyrek

Mobil veri ve içerik dağıtımını MVP’ye başlatılması, mobil veri faturalandırması, akıllı sözleşmelerinin başlatılması

Üçüncü Çeyrek

Telekomünikasyon halka açık zincir deneme ağı ve çapraz zincir protokolünü yayınlanması, Qlink cüzdan deneme sürümünü yayınlanması, Qlink Zinciri akıllı sözleşme API’si yayınlanması, Qlink ağ geçidinin yayınlanması

Dördüncü Çeyrek

Telekomünikasyon alanında halka arzının yayınlanması, Qlink cüzdanının yayınlanması, Geliştirme (yol haritası kastediliyor olabilir) kılavuzunu güncelleme, Qlink baz istasyonları projesinin başlatılması

[11_Projenin ilerlediğinin, coin’in hâlihazırda işe yaradığının kanıtı var mı?] =>

Wifi paylaşımı alanında sürekli güncellemeler ve geliştirmeler yapılmakta. Bunlar github.com, medium.com üzerinden takip edilebilir (üzerinde çalıştıkları bir app uygulamasıdır yine proje kapsamında).
Ayrıca ilerleyişi aktif gözlemlemek için proje takibindeki arkadaşlara önerimiz Twitter, Telegram, Medium, Gidhub.com gibi kanallardan takip etmeleridir.

[12_Ne kadar para topladılar, ne kadarını-nereye harcadılar? ICO, Hard/Soft Cap, Dengeli Dağıtım…] => TOKEN Satışı: 22 Aralık
Token type: NEO BLOCKCHAIN
ICO Token Fiyatı:1 QLC = 0.10 USD (0.00192 NEO)
Fundraising Goal: 19,300,000 USD (360,000 NEO)
ICO öncesi satılan: 12,900,000 USD (10-30% DISCOUNT)
Total Tokens: 600,000,000
Available for Token Sale: 40%

Yukardaki veriler https://icodrops.com/qlink/ adresinden alınmıştır. QLC coin’e ICO aşamasında katılmadığımdan dolayı merak eden arkadaşlar yine yukarıda belirttiğim linkten daha fazla detaya ulaşabilir.
Dağıtıma aşamasına çok kısa değinmek istiyorum;

Coin’in Dağıtım Şeması
-%40 (240m) Genel Kullanıcı
-%20 (120m) QLINK Geliştiricilerine ve Danışmalarına 3 yıllık bir taahhütle ayrılan kısım
-%40 (240m) kısım yapılacak ortaklıklar, pazarlama, stratejik girişimler ve QLC giderleri için ayrıldı deniyor.

[13_(Varsa) En yakın rakibinden üstün yanları ne(ler)?] => QLC’nin Telekomünikasyon alanında bir noktada değil birden fazla alanda projeler sunmasından ötürü şu an mevcut coin’ler arasından benzer, eş değer ya da daha iyisinin olduğunu düşünmüyorum.

[14_Hedef kitlesi ve büyüme hedefi nedir?] => Benim şahsi okumalarım ve araştırmalarım neticesinde QLC’nin temellerinin atıldığı yer olan Çin (Hog Kong) başta olmak üzere Singapur gibi alanlarda projenin daha aktif tanıtımı ve kullanılmasının en başta sağlanması hedeflense de sonrasında QLC’nin Asya ve Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde Telekomünikasyon alanında bir çığır açmak hedefinde olduğunu gözlemliyorum.

Hedef kitlesi olarak bir Grup insandan ziyade Toplumun her kesimine bireysel internetini oluşturma, kullanma ve kullandırtma hatta bundan kazanç sağlama imkanlarını sunduğu yine gözlemlerim arasında yer almakta.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

  1. QLC uzun dönemde kazandıracak coinlerden bir tanesi, herkesin takip etmesi gerektiğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir