Mining Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar,

Bu yazıda Vertcoin üzerinden mining işlemi nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Daha önce denediğim için Vertcoin üzerinden gideceğim. Merak edip soran kişi sayısı çoğaldığından ilk yazımı madencilik üzerine yazıp, toptan cevap vermek istedim. Aylar önce merakımı gidermek için araştırıp denedim bu işi. Nvidia GTX 860M ekran kartım ile 30 Vertcoin kazıp bıraktım. Üst model bir ekran kartı olmadığı için biraz zaman aldı. Peki ne gerek vardı 30 tane için 2 ay notebook’u kasmaya? Bunun cevabı daha çok kişisel çünkü bu 30 Vertcoin’un benim için manevi bir değeri var artık 🙂 Kazdığım ilk ve son coin’ler. Bundan daha önemlisi ise yeni bir şey daha denemem ve öğrenmem.

Yıllar önce Bitcoin 1$ iken sadece 30 Bitcoin’cik kazıp karşılığında 2017 yılında yaklaşık 150.000 dolar gibi bir rakamı gören insanların yaşadığı duyguları ileride “az da” olsa ben de yaşamak istedim. Beklentim tabi ki bu kadar “büyük” değil, yanlış anlaşılma olmasın, fakat evde boş boş duran bilgisayarın iki ay boyunca ccminer isimli programı çalıştırması sonucu bir değer elde ettim (şuan 30 dolar). Belki de ileride hatırı sayılır bir rakama ulaşacak ve kastettiğim duyguyu az da olsa tadacağım. Belki de emektar notebook’um kazdıklarıyla bana 2 yıl sonrası için yepyeni bir notebook hediye etmiştir de haberim yoktur… Kim bilir… 🙂

Attığım bu linkte 679 tane ekran kartının sıralaması yapılmış performanslarına göre. Benim cihazım her ne kadar oyun notebook’u olsa da 2 yıllık bir cihaz. An itibariyle listede 121. sırada. Şayet benim sıralamamın bile gerisinde iseniz şansınızı çok da zorlamamanızı tavsiye ederim. Merak gidermek açısından bir süreliğine denemenizi öneririm. Gözlemlediğim kadarıyla blok ödülü azalmasa bile fiyat artıkça mining derecesinde bir zorlaşma oluyor. 5000 kh/s ile Haziran 2016’nın ilk haftası 24 saat içinde 0.50-0.90 vtc arası kazarken bu değer, fiyatın ay sonuna doğru neredeyse 1 dolara yükselmesiyle 0.25-0.50’ye düştü. Aralıklar yazdım çünkü fiyat aynıyken bile bir gün 0.25 vtc ertesi gün 0.50 vtc alma durumu olabiliyor. Muhtemelen bu dalgalanmayı büyük madenciler bu kadar fazla yaşamıyordur. Elinizdeki kart 24 saat içinde ne kadar kazabilir diye merak ediyorsanız şu siteye bir göz atabilirsiniz. Ama öncelikle o kartın kaç mh/s ile kazdığını bilememiz gerek

(Bir çok site var bunun gibi mesela)

Benim kartım lyrav2 yani VTC’nin algoritmasında 5000 kh/s ile kazıyor. Bunu ccminer’ı çalıştırdığımda veya givemecoins isimli pool’daki değerime baktığımda görebiliyorum. Şu an bu siteye göre bendeki değerler ile bir günde 0.21 vtc kazabilirim. Muhtemelen 0.10-0.20 arası bir şey çıkacaktır gerçekte. Diyelim elinizde Gtx 1070 ekran kartlı bir masaüstü bilgisayar var. Bunun yaklaşık hash rate’ini şuradan hiç mining programını çalıştırmadan da yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Eğer kartınız burada yoksa bunun gibi çok fazla site bulabilirsiniz. Bakıyoruz:

39 mh/s gibi bir değer görünüyor (39.000 kh/s). Whattomine sitesine geri dönüp bu değeri gerekli yere giriyoruz. Tabi havuz bağışı (%1) , elektrik (0.42 kuruş, kabaca 0.12$ diyelim), kartın tüketimi (150-200 watt) gibi değerleri de yazmalıyız.

Kâğıt üzerinde ortaya çıkan rakamlar bunlar.

4-5 ekran kartlı bir rig kurup kazarsanız işler daha farklı olur. En başta işlem gücünüz artar. Mh/s değeriniz yükseldikçe -round luck- denilen gelir şansınız da artar ve bu sayede daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz küçük madencilere göre. Ama şu asla unutulmamalı; mining işinde zorluk derecesi sürekli artıyor ve artmaya da devam edecek. Çünkü sistemin mantığı bu şekilde kurulmuş. Şahsen bu kadar parayı donanıma verene kadar hepsine Ethereum veya başka bir coin alsam şu an zengin olurdum diyen çok kişi duydum.

Bu kötü tecrübeleri göz önünde bulundurarak mining işine girmeden önce hesaplamalarınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim. Benim böyle bir düşüncem olmadığı için yukarıdaki hesaplamalarda hatalar olabilir veya daha doğru sonuçlar veren hesaplama siteleri de bulunabilir. Ama sonuçta hepsi kâğıt üstünde. Bu işe ciddi paralar yatırmayı düşünenler gerçeğe çok daha yakın verilere ulaşmak zorunda.

Bu uzun giriş kısmının ardından gelelim asıl konumuza;

Kazmaya başlamak için adım adım gideceğiz.

1. İlk olarak wallet’ımızı yani cüzdanımızı indirip kuruyoruz. Bilgisayarımıza yükledikten sonra kendisini son işlemlere gelene kadar günceller. Bu biraz zaman alabilir. Kazdığımız VTC’ler havuzdan bu cüzdana aktarılacak. Havuz (pool) dediğimiz şey madencilerin güçlerini birleştirip daha hızlı gelir elde ettiği toplanma ortamı. Örneğin son denediğimde Givemecoins havuzunun toplam işlem gücü 300 mh/s idi (benim katkım 5 mh/s). Buna rağmen 1.20 VTC için 3-4 gün beklemiştim. Yani blok bulunana kadar 300 mh/s gibi toplam güç ile bile günlerce bekledik havuz sakinleri olarak. Yine bildiğim kadarıyla bireysel bir ağ kurup tek başına kazmak da mümkün. Ama çok ciddi bir işlem gücüne sahip olmanız gerekir. Sanırım çok büyük bir yatırım yapmadıkça bireysel olarak blok bulmaya çalışmak mantıksız bir iş. Eğer büyük bir artısı yoksa muhtemelen kimse de uğraşmak istemez hazır havuzlar mevcutken.

Cüzdanımızın içindeki -Receiving Adresses- kısmından (yoksa) bir adres oluşturuyoruz seçtiğimiz havuzun sitesine bu adresi vereceğiz kazançlarımızı göndermesi için.

2. Şimdi sıra bir havuz seçmekte. İlk olarak pool.vtconline.org’u denemiştim. Burada çok büyük madenciler olduğu için benim işlem gücüm tabiri caizse arada kaynadı ve karşılık alamadım. Hemen yeni bir havuz arayışına girdim ve pool.verters.com’u buldum. Başlarda güzeldi, bir iki haftada o da bozdu, yalnız iyi bozmuş şu an aktif değil. Son olarak give-me-coins.com/vertcoin-pool’u keşfettim ve hiç sorun yaşatmadı. Seçenek çok bu konuda. İleride bu anlatacağım site de kapanırsa yeni bir tane bulunur.

Buradan bir hesap açıp gerekli ayarları yapmamız gerekiyor.

Hesabı açtıktan sonra ilk olarak -Settings-e girip Vtc Wallet adresimizi yazıyoruz. Donate kısmı minimum %1’de kalıyor. Yani kazdığımızın en az %1’ini havuza destek amaçlı bağışlamanız gerekiyor. Otomatik ödeme limitine istediğinizi yazabilirsiniz. Kaça ayarlarsınız o sayıya ulaşınca havuzda biriken VTC’leriniz cüzdanınıza aktarılır otomatik olarak. Burada işimiz bitince -Workers- kısmına girip -Add New Worker- diyoruz (bir işçi ekliyoruz). Zaten kullanıcı adımız ile bir işçi orada hazır bekliyor. Onun şifresini belirleyip (istediğinizi yazabilirsiniz) -Update- tuşuna basıyoruz. Bu işçi ve şifresini mining programımızdaki -.Bat- dosyasını editlerken gireceğiz. Bu arada benim ekran kartım Nvidia marka olduğun için -CCminer- programını kullandım. Amd kullanan arkadaşlarda da yine mantık aşağı yukarı aynı olacaktır. Onların programının adını SGminer olarak görmüştüm.

3. Son aşamamız mining programımızı indirip gerekli ayarları yapma. Programın bulunduğu adres bu. Linkte programlardan -last release- yazanı indiriyoruz. İşletim sistemimize uygun olanı seçmeyi unutmuyoruz; x86 (32 bit) – x64 (64 bit).

İndirdikten sonra bilgisayarımızda programları her zaman yüklediğimiz hedefte bir klasör açıp herhangi bir isim verebiliriz (Örnek: C:\Program Files\Vertcoin Gpu Mining). Şimdi indirdiğimiz .rar uzantılı ccminer dosyasını buraya çıkart diyoruz. Fark ettiğiniz gibi her hangi bir yüklemeye gerek yok, hazır hâlde çıkıyor her şey .rar dosyasının içinden. Çıkartma işlemi bittikten sonra bu klasörden .bat uzantılı bir dosyayı (ben RUN-SIGT-YIIMP.bat’ı seçiyorum) masaüstüne kopyalıyoruz. Bilgisayarımın ayarlarından dolayı programlar klasörümün içinde değişiklik yapamıyorum, masaüstüne kopyalama sebebimiz budur. Birçok kişide aynı sorun olabilir.

Masa üstüne attıktan sorna dosyanın adını değiştirelim. Karışmaması için mesela RUN-VTC-LYRAV2-GMCC.bat yapabiliriz. Yeniden adlandırdıktan sonra söz konusu dosyamızın üzerine gelip mouse ile sağ click ardından düzenle seçeneğine tıklıyoruz. Düzenle dedik ve karşımıza bir notepad sayfası çıktı. İçindeki tüm yazıları siliyoruz. Buraya neler yazacağımızı aşağıdaki resimde tek tek açıkladım. Bu verileri notepad’e yazıp kaydet deyip çıkıyoruz:

ccminer-x64 -a lyra2v2 -o stratum+tcp://vtc.give-me-coins.com:3337 -u princevegitto.1 -p ccm1234 –diff-factor 0.5

Muhtemelen Amd kartı olan arkadaşların ayarları da şu şekilde olacak:

sgminer -k Lyra2REv2 -o stratum+tcp://vtc.give-me-coins.com:3337 -u princevegitto.1 -p ccm1234

Not: Eğer benim işçi adımı ve şifremi (princevegitto.1) kullanarak mining yaparsanız gelirler bana gelir 🙂

4. Ve artık mining zamanı. .Bat uzantılı dosyamızı tekrar ccminer programımızı .rar’dan çıkardığımız yere geri atıyoruz (C:\Program Files\Vertcoin Gpu Mining). Ardından üzerine çift tıklayıp çalıştırıyoruz.

Açılan pencerede önce bilgilerimiz çıkıyor ve havuzla bağlantı sağlıyoruz. Yeşil “YES” yazılarını gördüğümüzde yeşillenmeye başlıyoruz.

 

 

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Hocam okadar güzel anlattığınız halde kelimelerin yabancı terim olması. Yeteri kadar alt yapıya sahip olamamız. Ne bilim sanki bu iş bilim adamlarının işi sanki bize göre değil.Ama yinede deneyeceğim.Bizi aydınlattığın için tşk ederiz.

  2. Merhabalar
    Söylediklerinizi aynen uygulaladım. En son olarak bat dosyasını çalıştırdğımda(yönetici olarak ta ) CMD ekranı açılıp hızlıca kapanıyor. Çözüm bulamadım. Bu hatasyı nasıl giderebiliriz?
    Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir