Milenyum Nesli, Bitcoin ve Altcoin

Beyin

Nörobilimci Read Nontague ”Your Brain is Almost Perfect” isimli kitabında beynin öğrenmeye başladıkça ne kadar kusursuzlaştığını şöyle örneklemiş:

Gary Kasparov’la Deep Blue’nun o meşhur müsabakasında Kasparov yaklaşık 20 watt güç kullanırken, Deep Blue’nun güç tüketimi binlerce watt olmuştur.

Velhasıl beynimiz öğrendikçe ustalaşmış, ustalaştıkça daha verimli olmayı başarmıştır. Halkın bir kesimince “Abi tüm maç yatıyor, bi hareket yapıyor, maçı alıyor!” olarak adlandırılan, daha teknik konuşanlarca, tecrübe diye nitelendiren bu hadise, beynin bilinç dışı kullanımına enfes bir örnektir. (ekşi sözlük- jamalthefare)

Milenyum Nesli ve Bitcoin Üzerine

Oğlum Can,

6 yaşında,

-Kağıt ve madeni parayı saçma bulduğu söylüyor,

-Büyüyünce cep telefonu olacağından, cebinde para koyacak yeri olmayacakmış.

-Ayrıca zaten tabletindeki ‘Ep Sıtor’dan her şeyi kredi kartı ile alabilirmiş..

-Hem de, baba ödüyormuş, bankamıza bağlıymış, ordan hooop diye otomatik çekilirmiş.. ( gülüyor 🙂 )

-Resimleri bile büyütüp küçültebiliyorken, parayı neden bir parmak hareketi ile bakkala, markete atamıyormuşuz?

-Daha bir sürü bilmişlikler, bilmişlikler…

Can, artık büyüyor. Mahallemizin fırınına ekmek almaya yolladığımızda, eline tutuşturduğumuz paraya bakıyor ve sanırım utanıyor.

Anlamsız geliyor, para alıp vermek sanki ayıpmış gibi, başını öne eğiyor. O para alışverişi, Can’a sıkıcı geliyor.

Halbuki kredi kartını verip çekip, şifresini girer misin? dediğimde, sanki oyun oynarmışcasına şifreyi giriyor, çıkan slibi mutlulukla izliyor ve iyi günler deyip, alışverişi tamamlıyor.

Ya da ATM kartını eline tutuşturup para çekmesini istediğimde, tabletle oynar gibi, hemen ekran karşısında zevkle işlemleri yapmaya girişiyor..

Ba ba Ba !

Hadi benim Can’ımı boş verelim, çocuktur diyelim…

Genç nesilde fiziksel paraya hiç sıcak bakmıyor sanki. Debit kart kullanımı, gençler arasında yaygın ve büyük kolaylık onlar için.. internet ortamında kullandıkları sanal kartları, zaten var. Birçoğu ek kartlar sayesinde kredi kartına bile sahip.

Bazen seziyorum, fiziksel para kullananlara Lidyalıymış gibi bakıyorlar…

Ekmek almak için bile kredi kartı kullananları görüyorum. Benim çekindiğim 3-5 tl’lik tutarları bile rahatça ödüyorlar kredi kartı ile… Hani bizim aklımıza kazınmış ya, 50-100tl bakiye olunca, öyle çektirebiliriz.

Velhasıl kelam, anlamsız geliyor gençlere fiziksel para kullanmak dedik. Sanallığın bu kadar içindeyken, zaten ihtiyaç da duymuyorlar.

Bu gençlerin, ilerleyen yaşlarında yapacakları yatırım mecrası da çok belli değil mi sizce? Gençler parayı sanal olarak yönetmeye başladıklarında, Bitcoin ve altcoin piyasalarına girdiklerinde, sisteme çomak sokacaklarını da biliyorlar!

Gençler, mevcut bankacılık düzenin içerisinde, ailelerinin yıllarca ödedikleri ve ödeyecekleri kredileri görüyorlar, faiz, döviz nedir biliyorlar. Para transferlerinde fahiş komisyon oranlarını ödüyorlar. Bankaların, insanların yaşamlarını sömürdüğünü bizden daha iyi biliyorlar.

Anonim eserlere ve paylaşımlara açıklar.

Vakitleri yok… Para için iletişime girmeyi sevmiyorlar.

Alman usulü ödeyip çıkmayı seviyorlar.

ATM’den para çekmeyi de, acil bir durum olarak görüyorlar..

Çok ilginç değil mi?

Dijitalleşen dünyada, ihtiyaçlar arası mal takasını bile mantıklı bulan gençler, artık fiziksel para kullanmayı yeğlemiyorlar. Eski usül, sen bana kitap ver, ben sana kalem vereyim takası bile onlar için daha ilgi çekici. Parayı bakiye olarak görüyorlar.

Bitcoin’in asıl yükselişinin, 2000 sonrası Milenyum neslinin piyasalara katılımıyla olacağını düşünüyorum. Hemde 1-2 yıl gibi kısa bir sürede.

Özellikle yaşadığımız şu dönemi de, ön satış veya promosyon dönemi olarak değerlendiriyorum. Türk yatırımcıların bu dönemi iyi bir staj dönemi olarak değerlendirmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

2 yıl içerisinde üretimi duracak sadece 21 milyon Bitcoin!

Dünya Nüfusu 7.5 milyar.

Ve en önemlisi, çevresinde ona sahip olmak isteyen eski ve yeni nesil, yatırımcı profili…. Güzel bir arena olacak.

Genç nesil, Bitcoin’e yabancı değil, onu tanıyor. Bitcoin’e sahip olmak onlar için, moda olmaktan çok artık bir yatırım aracı olacak. İçinde doğdular.

Bunun yanında parayı bilgisayar başında, trade yaparak kazanmak da gençler için bir ütopya değil.

Eski profil Bitcoin’e güvendikçe Bitcoin düşe kalka artıyor ve artmaya da devam edecek. Blockchain, Kripto Para, altcoin gibi terimler, internet ortamında tanındıkça, altcoin piyasası da bu popülerlikten nasibini alacak. Bitcoin ile ilgilenenler, ilerleyen dönemde alternatif yatırım enstrümanları arayacak ve altcoin’ler ile tanışacak.

Doğal olarak, altcoin’e ilgi gösteren yatırımcı akışı hızlanacak. Bu sayede kişi sayısı, nakit girdisi ve hacimler yükselecek. Umuyorum ki daha pırıl pırıl bir piyasa olacak.

1-2 yıl içerisinde, eski ve yeni nesil, yatırımcı karması sayesinde ortaya çıkacak sonucun finansal piyasaları derinden etkileyeceğini düşünüyorum.

Bunun yanında, devletlerin kripto paralara vereceği tepkilerin*, Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatlamalarında, şaşırtıcı fiyat hareketlerine sebebiyet vereceğini hatırlatarak,

Baki Selamlar,

@sharkcypto

Not: *Devletlerin vergilendirme, yasaklama veyahut sahiplenme isteklerinin.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir