MA (Moving Avarage) Nedir?

MA (Moving Average) – Hareketli Ortalama nedir?
Çeşitleri nelerdir?

Twitter dünyasında, karakter sınırı nedeniyle, çoğunlukla MA deyip geçiyoruz. Hareketli ortalama konusunda sıkça gelen sorular ve bu piyasaya yeni giren yatırımcılar için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bir grafikte öngörü sahibi olabilmek için kullanılan değişik göstergeler var. Bu göstergelerde genellikle karışık hesaplama yöntemleri kullanılıyor. Hareketli Ortalama ise diğerlerine nazaran daha basit bir hesaplama kullanır. Basit yapısı, grafiğinizi de basit hale getirir. Karar verme aşaması da haliyle basitleşir.

Hareketli ortalama, genel olarak, trendin tespitinde kullanılır. Hareketli ortalama yukarı yönlü ise yukarı trend, aşağı yönlü ise aşağı trendden bahsetmek doğru olur. Hareketli ortalamanın, mumların içine girdiği durumlarda ise yatay hareketten bahsetmek doğru olur.

Tek başına bir hareketli ortalama kullanılabileceği gibi 2 ya da 3 farklı periyotta hareketli ortalama kullanmak iyi bir strateji olabilir. Şimdi tek tek türleri ve hesaplama yöntemleri üzerinde duralım.

1- Basit Hareketli Ortalama (SMA – Simple Moving Average)

Hareketli orlamaların en basitidir. Belli bir sayıdaki mumun fiyatlarının toplanarak aritmetik ortalaması alınır. Mesela dört saatlik grafikte, 21 periyotluk ortalama, 21 adet mumun kapanış fiyatlarının toplanarak yine 21’e bölünmesi ile bulunur.

Hareketli denmesinin sebebi ise belirlenen periyottan önceki değerlerin hesaplamaya katılmamasıdır. Yani zaman ilerledikçe ortalama da hareket eder.

İlla kapanış fiyatı olmak zorunda değil. Açılış fiyatına göre ya da yüksek, düşük ve kapanış fiyatlarının toplanarak 3’e bölünerek bulunan rakamların ortalaması da olabilir.
Çoğunlukla kullanılan periyotlar ise fibo sayı dizisine göre tespit edilir. 21, 55, 89, 144 gibi. Bunun dışında 50, 100, 200 de kullanılır. Ben ise 3, 5 ve 8 mum ileri kaydırmalı 21, 55, ve 89 kullanmayı tercih ediyorum.

2- Üssel Hareketi Ortalama (EMA – Exponential Moving Average)

SMA her gösterge gibi zayıf yanı olan bir hesaplama yöntemidir. Yatırımcıların çoğu son fiyatların öncekilere göre daha önemli olduğunu düşünür. SMA’da ise her fiyat eşit ağırlıktadır. Hesaplama yöntemine girmeyeceğim. Üssel Hareketli Ortalama, son fiyat hareketlerine daha duyarlıdır. Buna göre hangisinin kullanılacağı, yatırımcı bakış açısı ile ilgilidir.

3- Ağırlıklı Hareketli Ortalama (LMA – Linear Weighted Moving Average)

EMA’ya benzer yapıdadır. EMA son değerlere ağırlık verirken, LMA geriye doğru her değere ayrı ağırlık verir. Örnek olarak, 10 periyotluk bir LMA istediğimizde, son değerin ağırlığı 10 ile, bir önceki 9 ile, bir önceki 8 ile ve ilk mum 1 ile çarpılarak toplam alınır ve ortalaması alınır. Bu şekilde geriye doğru değerlerin önem sırası değiştirilmiş olur.

Bu hareketli ortalama çok hızlı hareket ettiği için genel eğilimi göstermede yanıltıcı olduğu düşünülür.

Periyotların Kullanımı

Yazımızın başlarında dediğimiz gibi periyot seçimi tamamen yatırımcının neyi görmek istediği ile doğrudan bağlantılıdır. Çoğunlukla 50, 100 ve 200 periyotluk ortalamalar kullanılır. Bunun dışında fibonacchi sayı dizisine göre belirlenen periyotlar da vardır. Doğru olan, hareketli ortalama kullanılacak parite üzerinde hangi periyodun kullanılacağının geriye dönük testlerle belirlenmesidir.

Aşağıdaki grafikte SMA21 ve EMA21’in USDTRY paritesinde nasıl çalıştığını görebilirsiniz. EMA’nın fiyata SMA’dan daha hızlı cevap verdiğini görebilirsiniz.

Bu grafikte ise 21, 55 ve 89 periyotluk hareketli ortalamanın birlikte kullanımını görebilirsiniz.

“a” çerçevesi içinde üç ortalamanın da nasıl destek gibi çalıştığını görüyorsunuz.
“b” çerçevesinde SMA21’in yine destek olarak çalıştığını görebilirsiniz.
“c” çerçevesinde, fiyatın MA’yı geçerken verdiği tepkiyi görüyorsunuz.
“d” çerçevesinde ise MA’ların birbirini kestiği noktalarda fiyatın nasıl davrandığını görüyorsunuz.
Fiyat MA altına düştüğünde, bu defa MA’nın nasıl direnç olarak çalıştığını görüyorsunuz.

Hareketli ortalamaların nasıl kullanıldığını anlattığımıza göre, ilk fırsatta hareketli ortalama kullanılarak strateji oluşturma hakkında yazı yazma gerekliliği doğmuş oldu.

Sonuç olarak, hareketli ortalamalar trend tespiti konusunda kullanılabilecek en basit yöntemlerden biridir. İşleme giriş ve işlemden çıkış noktaları konusunda da basit çözümler sunar. Dezavantajı ise diğer göstergelere göre biraz ağır kalmasıdır. Hızlı ve güvenilir göstergelerle kombine edildiğinde, karar verme süreçlerini de basit ve çabuk hale getirebilir.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir