Ledger Nano S (Donanım Cüzdanı) İncelemesi ve Kullanımı

Kripto varlıkları kullanıyorsanız gizli verilerinizi ve fonlarınızı da korumanız gerekir. Ledger Nano S; kripto varlıkları depolamada, almada ve göndermede kullanılan, özel güvenlik özellikleri olan donanım cüzdanıdır. Elbette özel anahtarlarınız da sizin kontrolünüzde. Bilgisayarınıza virüs girse bile özel anahtarlar şifreli şekilde tutulduğundan kripto paralarınızın çalınması engellenmiş oluyor.

ÖNEMLİ: Ledger Nano S’i aldığınızda ilk dikkat etmeniz gereken şey kutunun daha önce açılmadığından emin olmanızdır. Daha önce açıldığından kuşkulanıyorsanız iade etmeniz iyi olacaktır.

Kutu İçeriği : Ledger Nano S, USB bağlantı kablosu, aksesuarlar, kullanım ve kurtarma formu

Kurulumu:

 1. Nano S’i ilk defa USB bağlantı kablosu ile bağladığınızda cihaz üzerindeki küçük ekrandan yönergeleri takip ederek işlemimize başlıyoruz. Cihazda iki adet düğme bulunuyor. İlk olarak düğmelerin her ikisine birden bastığınızda yeni bir cüzdan yaratma seçeneği karşınıza geliyor. Onay veriyoruz.
 2. Sonraki adımda cihazı her açtığınızda kullanmanız gereken şifreyi oluşturmanız isteniyor. 4 veya 8 haneli olarak şifreleyebiliyorsunuz. Üzerindeki iki tuş ile şifrenizi oluşturabiliyor, menüler arasında geçiş yapabiliyor, coin transferlerinizi onaylayabiliyorsunuz. Şifrenizi 3 kez hatalı olarak girerseniz cihaz sıfırlanıyor. Böyle bir durumda cihazı size verilen kodlarla restore etmeniz gerecek.
 3. Şifrenizi oluşturduktan sonra ekranda sırayla 24 sözcük çıkacak. Kutudan çıkan kurtarma formuna bunları sırasıyla yazmanız oldukça önemli. Daha sonra sizden gelişigüzel bir şekilde (örneğin 7. ve 15.) sözcükleri seçmenizi isteyecek. Elbette bunu, sözcükleri doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olmak için yapıyor. Hatalı bir işlem yapmanıza izin vermiyor. Şifreyi hatırlayamadığınızda, Nano S çalındığında veya kaybolduğunda 24 sözcük tüm coin’lerinize tekrar ulaşmanızı sağlayacak. Belki de Nano S’in kendisinden çok, korumanız gereken şey 24 sözcük olacak. Elbette bu kağıdı kaybetmemeniz gerekmekte. 24 sözcüğü başkası ele geçirdiğinde coin’lerinizin kontrolü de o kişinin eline geçmiş demektir.
 4. Bir sonraki aşama cüzdan uygulamalarını bilgisayarınıza yüklemek. Ledger App sayfasından Ledger Wallet Bitcoin & Altcoins, Ledger Wallet Ethereum (ETH ve ETC), Ledger Wallet Ripple ve Ledger Wallet Manager uygulamalarını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ledger Wallet Manager, altcoin’lere ait uygulamaları cihazınıza yüklemeniz ve cihanızdan silmeniz için gerekecek.
 5. Artık kurulum tamam. Kullanmaya başlayabiliriz.

Nano S cihazı içerisinde hâlihazırda Bitcoin ve Ethereum uygulamalarını barındırmakta. Eğer bunlardan başka coin transferi yapmak istiyorsanız, o altcoin’e ait uygulamayı da cihaza yüklemeniz gerecek. Bu uygulamaları Ledger Wallet Manager vasıtasıyla yükleyebilirsiniz. Nano S, 4’ten fazla coin uygulaması yüklemenize izin vermiyor. Hâlihazırda Bitcoin, Ethereum uygulamaları içeren cihaza fazladan 2 altcoin uygulaması daha yükleyebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra dilerseniz bu altcoin’leri cihazınızdan silebilir ve cüzdana yeni bir altcoin uygulamasını yükleyebilirsiniz. Merak etmeyin, cihazınızdan uygulamayı sildiğinizde altcoin’leriniz hala güvende. Cihazınızdaki uygulamalar sadece transfer yapmak için ve o coin’e ait cüzdanları görüntülemeniz için gerekmekte. Bunu kendim test ederek denedim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Ledger Nano S’in Desteklediği Coinler

Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Ripple, Stratis, Litecoin, DogeCoin, Zcash, Dash, Komodo

ÖNEMLİ (Ledgerwallet firmasından yapılan resmi açıklama):  Ledger donanım cüzdanlarınızda Bitcoin (BTC) bulunduruyorsanız, Fork sonrasında (1 Ağustos) ek bir Bitcoin Cash (BCC) bakiyesine de sahip olacaksınız. (Bu miktar Bitcoin bakiyenize eşit miktarda olacaktır) Chrome uygulaması aracılığıyla BTC / BCC fonlarınıza ayrı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Ledger Nano S Uygulamaları

Ledger Manager: Ledger Nano S uygulamalarının yönetiminde kullanılır.

Ledger Wallet Bitcoin: Bitcoin, Litecoin, Stratis, Litecoin, DogeCoin, Zcash, Dash, Komodo cüzdanlarını kullanmanız için gereklidir.

Ledger Wallet Ethereum: Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) cüzdanlarınızı kullanmanız için masaüstü uygulamasıdır.

Ledger Wallet Ripple: Ripple (XRP) cüzdanınızın kullanımı için gerekli bir uygulamadır.

Ledger Nano S ile Coin Transferi

Nano S’imizi bilgisayarımıza bağlayıp şifremizle giriş yaptıktan sonra, bilgisayarımıza yüklediğimiz Ledger Wallet Bitcoin uygulamasını çalıştırıyoruz. Daha sonra cihazımızdan tuşlar yardımı ile Bitcoin uygulamasını seçiyoruz. Cihaz üzerindeki her iki tuşa aynı anda bastığınızda Bitcoin cüzdanınıza girişi tamamlamış oldunuz. 


Artık cüzdanınızdan BTC transferi yapabilirsiniz. Send (Gönder) bölümünden BTC gönderebilir, Receive (Al) bölümünden ise başka hesaplarınızdaki BTC’lerinizi cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Donanım cüzdanınızdan başka bir adrese Bitcoin veya başka bir altcoin gönderirken, güvenlik açısından “Nano S” üzerinden gönderim onayı vermeniz gerekecektir.

Bitcoin transferi gibi diğer coin’lerin transferlerini de aynı şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Yapmamız gereken bilgisayaramızdan o coin’e ait programı çalıştırmak ve Nano S cihazımızdan giriş yapmak.

Not: Borsalardan Ledger Nano S cihazınıza Ripple (XRP) transferi yapacaksanız borsalarda sizden istenen “TAG” kısmına rakamla sıfır “o” değerini girmeniz gerekiyor.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

 1. hocam şöyle bir katkıda bulunayım. ripple ın doğası gereği ilk gönderimin minimum 20 xrp olması lazım bildiğim kadarıyla. bu miktar hesabınızda sürekli kalacak ve kullanılamayacak. ilk gönderimde 20 xrp nin daha altında bir miktarı gönderirseniz eğer bu coinler hesabınıza geçmiyor. ilk kez cüzdanı kullanacaklar dikkat etsinler. benim deneme yaparken 3-5 xrpm gitti. sonra 100 küsür gönderdim ve işlem tamamlandı.

  Diğer bir konu: kendi cüzdanlarımız arasında transfer yaptığımız için tag kısmı boş bırakılsa da transfer gerçekleşiyor. yalnız borsalar arası xrp transferlerinde alıcı konumundaki borsa bize tag veriyorsa, bu kısmı doldurmayı unutmamak lazım.

 2. bu kadar basit mi ?? çok güzelmiş,
  peki diyelimki poloniexteki btc leri ledger nano s ye aktarmak için , cihazır bilgisayara taktım ve uygulamayı çalıştırdıktan sonra üretilen adrese btc leri gönderdim.

  aradan belli bir süre geçtikten sonra cihazı tekrar bilgisayara bağlamadan ledger nano s’ nin daha önce oluşturduğu adrese btc leri gönderebilir miyim ?
  yoksa her defasında btc gönderimi yapmak için yeni bir adres oluşturulmak zorunda mı ?

 3. Borsalar arası xrp trasfer ederken tag kısmına bir şey yazmadïm. Gelmeyen xrplri nasıl geri alabilirim. Yardımcı olabilirmisiniz?

 4. Merhabalar bilgileriniz icin çok teşekkür ederiz böyle bir seye ihtiyacımız vardı.Ayrica benim bir sorunum var Nano S içerisinde dogecoin uygulaması var fakat açamıyorum sorun veriyor.Diger coinlerin uygulamalarında gönder ve al kısımlarına ulaşabiliyorum ama dediğim gibi bazı coinlerin uygulamaları açılmıyor.Bir fikriniz var mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir