LBRY Credits ile İçerik Özgürlüğü!

LBRY tam olarak nedir?

Bir protokol mü, app mi, web sitesi mi yoksa bir şirket mi?

LBRY pek çok bileşen içeren bir proje. Çoğu kullanıcı için videolar, müzikler, e-kitaplar ve daha fazlasını bulabilecekleri bir yer… Bütün cihazlarınızda mevcut olacak uçsuz bucaksız bir dijital kütüphane…

Ancak bu deneyimlerin arkasında, başta anlaşılması zor olabilen bir ekosistem var. LBRY’nin ne olmadığıyla başlamak daha kolay olabilir: YouTube, iTunes ya da Spotify gibi bir medya servisi değildir.

Her şeyden önce ve en önemlisi, sanatçıların içeriklerini bir ağa yükleyip izlenme ve indirme başına fiyat belirleyebilecekleri veya ücretsiz olarak yayınlayabilecekleri bir protokoldür.

Bunu mümkün kılan şey, Bitcoin’in kurucusu tarafından geliştirilen blockchain teknolojisidir. LBRY’yi kullanmak ve tadını çıkarmak için bunlardan herhangi birisini anlamak zorunda mısınız? Hayır. Peki bu teknoloji kullanıcılar için önemli mi? Evet!

Örneğin Gmail, herkesin e-mail alışverişinde kullandığı SMTP protokolü ile son derece popüler bir e-posta hizmeti geliştirdi. SMTP ile e-mail gönderen herkes, hangi e-mail platformu olursa olsun (Yahoo!, AOL, iCloud vb.) Gmail adresleriyle iletişim kurabilir.

(SMTP nedir? http://www.serversmtp.com/tr/smtp-sunucusu-nedir)

Google; Yahoo’dan AOL’e mail gönderen biriyle etkileşime girmez; kullanıcılar, istedikleri zaman istedikleri mail servisine geçiş de yapabilir. Bunu, Messenger gibi bir merkezin kontrolü altında olan bir servisle karşılaştırın. Tüm sosyal haberleşmelerinizi Messenger üzerinden yaparsanız, o ortamda sıkışırsınız ve mesajlarınızı/kişilerinizi Google Chat veya Skype’a taşıyamazsınız.

Messenger işleyiş biçimini değiştirip konuşmalarınızı sansürler veya bilgilerinizi reklam verenler ya da hükümetle paylaşırsa, geçmiş olsun!

Açıkça, kullanıcı kontrolü ve gizliliği düşünülerek tasarlanan platformlar bile, bir merkezin kontrolündeyse suistimâle açıktır. Meselâ WhatsApp! Kullanıcıları, reklam verenlerden uzak tutacağını iddia ettiği büyük bir global kullanıcı altyapısı kurdu. Sonra ne oldu? Facebook tarafından satın alındı. Artık kullanıcılar, kişisel telefon numaraları ve pek çok verileri açısından Facebook’un reklam algoritmalarına açık hâle geldiler.

LBRY protokolüyle bu suistimal ortadan kalkıyor. Merkezi olmayan LBRY ağına yüklenen içerik, topluluk değerli bulduğu ve onu barındırmaya devam ettiği sürece herkes tarafından erişilebilir kalır.

Yani Google, e-mail protokolü geliştirmiş, dünyaya ücretsiz olarak yayınlamış ve daha sonra insanların kullanmasına yardımcı olmak için Gmail oluşturmuş gibi…

Rakip oluşumlar, LBRY protokolünü kullanarak kendi App’lerini de oluşturabilir. İçerik kreatörlerinin yükledikleri bu içerikler aynı anda tüm bu uygulamaların kullanımına sunulacak.

Aradaki farkı görebiliyor musunuz? YouTube, kreatörlerin ve kullanıcıların gözünü korkutabilir, onları engellemeye de gücü yetebilir. LBRY ise baştan beri bu modele karşı çıkıyor. Yapılan her şey açık kaynaklı, merkezi değil ve bunu kullanan topluluğa ait. LBRY Inc. yarın iflas edebilir ama LBRY protokolü devam eder. Peki YouTube bunu söyleyebilir mi?

LBRY’nin içerik tüketicilerine ne faydası olacak?

YouTube izliyorsunuzdur. Tüm reklamları ortadan kaldırmak için cüzi bir miktar ödediğinizi düşünün, birkaç cent. Ödemenin %100’ü doğrudan içerik oluşturucuya gidecek ve ayrıca YouTube tekliflerinden daha fazlasını kazanacak, dolayısıyla sevdiğiniz içeriği daha da artırmak isteyecekler.

LBRY parmaklarınızın ucunda bir dijital medya kütüphanesi. Her türlü içeriği depolayabilir ve isteğe bağlı olarak düşük maliyetle sunabilir. Birkaç yıl sonra, LBRY, e-kitaplardan video oyunlarına, filmlere kadar hepsi için tek noktada hizmet sunumu gerçekleştirebilir.

LBRY’yi Decent (https://decent.ch/), SingularDTV (https://singulardtv.com/) ve Alexandria’dan (http://www.alexandria.io/) farklı kılan nedir?

İlk ve en büyük fark, LBRY’nin varlığı ve önemli bir çekiş gücü olması. Bu yazı yazıldığı sıralarda Alexandria’nın sürümü yayınlandı ama pek ilerleme kaydedemedi.

Buna ek olarak, LBRY yukarıdaki üç isme kıyasla en çok destek gören ekip. Hedef, “ana akım ev teknolojisi” olabilmek. Bu noktada LBRY’nin teknoloji şirketlerinden ve Hollywood stüdyolarından destek aldığı gerçeği çok şey ifade ediyor.

LBRY’nin IPFS / BitTorrent’ten farkı?

IPFS (https://ipfs.io/) ve BitTorrent (http://www.bittorrent.com/lang/tr/), LBRY’ye ilham kaynağı olmuş muhteşem teknolojiler. Bununla birlikte, ikisi de aynı kusurlardan muzdarip:

Bulgu eksikliği.

BitTorrent ve IPFS, veri veya bilgiye erişmek için merkezi olmayan benzersiz yollar sağlar; ancak kullanılabilecek tüm verileri veya bilgileri listeleyen etraflı bir katalog sunmazlar.

Parasallaşma (para kazandırma) eksikliği.

BitTorrent de IPFS de, yayıncıların içerik veya verileri için ödeme yapmaz; ama LBRY yapar.

LBRY’nin MaidSafe / Storj’dan farkı?

MaidSafe (http://maidsafe.net/) ve Storj (https://storj.io/), tek bir amaca hizmet etmek yerine birçok kullanıma olanak tanıyan bir platform olmaya çalışmakta. LBRY, sadece bir amaç için tasarlanmıştır: dijital içeriğin keşfedilmesi, erişimi ve (isteğe bağlı olarak) satın alınması.

LBRY’nin YouTube / Netflix / Apple TV’den farkı?

YouTube, Netflix (netflix.com), Apple TV (https://www.apple.com/tr/apple-tv/) ve benzeri hizmetler tek bir şirket tarafından kontrol edilen merkezi platformlar. Bu şirketler, kuralları tek taraflı olarak değiştirebilir, otoriter hükûmetler veya kimi şirketler için içeriği sansürleyebilir.

LBRY ise kullanıcıları tarafından kontrol edilen merkezi olmayan, açık kaynaklı bir protokol. LBRY, sözü edilen hizmetler için benzer bir deneyim sağlamayı kolaylaştırır, ancak tamamen merkezsizleştirilmiş bir şekilde yapar. LBRY, yayıncılar veya tüketiciler üzerindeki kuralları asla tek taraflı olarak değiştiremez, dolayısıyla son derece güvenilirdir.

Nereden LBC satın alabilirim?

Bittrex, Poloniex, Shapeshift, Changelly, BitSquare

Site adresi: https://lbry.io/

Twitter Adresi: @LBRYio

Slack Sayfası: https://slack.lbry.io/

Developer’sanız: https://github.com/lbryio/lbry/issues

Tavsiye Linkler:

What in the world is a LIBRARY CREDIT LBC crypto currency?

https://steemit.com/library/@thecryptoadvisor/what-in-the-world-is-a-library-credit-lbc-crypto-currency

LBRY: The Decentralized Sharing Platform

https://news.bitcoin.com/lbry-decentralized-sharing-platform/

LBRY YouTube Kanalı

https://www.youtube.com/channel/UCXAcp3dJuPqeUekOacsuyaQ

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. çok ilginç ama, bu konuda birazda detaya ihtiyaç var gibi; nasıl kullanacağız, uygulması web arayüzü vs, sıradan insan için çok muğlak bi yazı bana göre..

  2. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir