Komodo Platformu (KMD) Nedir?

Komodo Platformu; SuperNET ekibi tarafından Zcash’ten fork edilmiş, Delayed Proof of Work (dPoW) protokolü aracılığıyla ve “sıfır bilgi kanıtı” (zero knowledge proof) ve güvenliği yoluyla anonimlik sağlamaya odaklanan bir kripto para projesidir.

Komodo başlangıçta bir ICO aracılığıyla finanse edildi. Satışla birlikte 1.983.781 ABD Doları tutarında 2636.37 BTC toplandı. Bunların %90’ı KMD token’ı şeklinde dağıtılırken, %10’u geliştirme, pazarlama ve prim için kullanıldı.

Komodo, Zcash’in fork’u ve aynı gizlilik özelliklerine sahip olduğu için iftihar etmekte. Zcash, dünya çapında bir şifreleme uzmanı ekip tarafından geliştirildi ve gizlilik-anonimlik anlamında alanındaki en iyi coin’lerden biri, belki de en iyisi. “Corporate coin” olarak adlandırılmasına rağmen Zcash ekibi, açık kaynak kodunu Komodo ekibinin kendi platformlarına entegre etmesine izin verdi.

Gizlilik

Komodo Platformu, Zcash ekibi tarafından geliştirilen Zero Knowledge Proofs teknolojisine dayanıyor. Bu teknoloji, Komodo blok zincirindeki işlemlerin %100 gizli veya şeffaf olmasını sağlıyor.

İşlemler gizli olduğunda; madencilerin işlemleri onaylayabilmelerine rağmen, göndereni ve alıcıyı blok zincirinde kimse göremez. İşlemler şeffaf olduğunda ise, normal bir Bitcoin işlemi gibi davranırlar.

Anonim işlemler yalnızca kullanıcı gizliliğini korumak için değil, aynı zamanda tüm paraların, herhangi bir para birimi için temel koşullardan biri olan “tazmin edilebilir” kalması için de önemlidir.

Güvenlik

Komodo’nun güvenlik problemiyle başa çıkmak için yeni bir yolu var. Komodo aslında PoW algoritmasına sahip bir kripto para birimi; fakat aynı zamanda Komodo’nun değişmezliğini (immutability) sağlayabilmek için Bitcoin’in hashrate’ini yeniden işleyip kullanışlı hâle getirmek adına Delayed Proof of Work (dPoW) sistemini de kullanmakta.

Komodo’ya karşı bir saldırı durumunda ise “notary nodes” sistemi devreye giriyor. Buna göre; Komodo’dan gelen blok verileri Bitcoin’de, her iki blok zincirine bağlı olan noter düğümleri tarafından yapılan özel işlemlerle tanıtılıyor. Her iki blok zincirindeki herhangi bir tutarsızlık, bu düğümler tarafından tespit edilebiliyor.

Bu konsensüs mekanizması, güvenlik sistemlerini iyileştirmek isteyen bütün kripto para birimleri tarafından kullanılabilir.

Komodo Bitcoin’i geçmeyi veya ondan daha iyi olmayı hedeflemiyor, blok zincirinin temel güvenliğini garanti altına almak için kitlesel kabulü gerektiriyor. Bu bağlamda Komodo, Bitcoin blok zincirinin mevcut üstünlüğünü kabul ediyor ve dPoW katmanını akıllıca üstüne kuruyor.

Iguana, BarterDEX, PAX

SuperNET ekibi, Komodo Platformu etrafında bir araya gelecek çok sayıda bağımsız projeler geliştiriyor. Bu projelerin amacı yalnızca Komodo’yu değil, diğer blok zincirleri tarafından kullanılabilen dPoW sistemine benzer bir şekilde bütün kripto para ekosistemini geliştirmek.

Bu projeler arasında, kullanıcıların Komodo’ya ve diğer kripto para birimlerine erişebilecekleri bir GUI (Graphical User Interface-Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) uygulaması olan Iguana Multi-wallet (çoklu cüzdan) da var. Kullanıcılar Komodo’nun tüm temel fonksiyonlarının yanı sıra özel işlemler gibi gelişmiş/ileri özelliklere de erişebilecekler. Iguana, GUI uygulaması olmayan diğer blok zincirler tarafından kullanılabilir.

BarterDEX, kripto para birimleri için tamamen merkezSİZleştirilmiş bir borsadır. Kullanıcıların, üçüncü şahıslara gereksinim duymadan kripto para alışverişi yapmalarını sağlar. Hız ve likidite anlamında üstündür.

BarterDex ayrıca Jumblr denen, gizliliği koruma amaçlı “coin mixing service” kullanıyor.

Coin mixing’i Bitcoin üzerinden şu şekilde resimleyebiliriz:

PAX (Pegged Asset Exchange), kullanıcıların Komodo ağı üzerinden düzenlenen varlıklar (assets) biçiminde, ulusal para birimlerini exchange edebilmelerine olanak tanır. Bu varlıklar, Komodo’da olduğu gibi zero knowledge (sıfır bilgi kanıtı) ile korunur ki bu da varlıkların anonim olarak exchange ve transfer edilebilmesi anlamına gelmekte.

Merkezi Olmayan ICO’lar

Komodo ekibi, merkezi olmayan ilk ICO’yu açıkladıklarında, biri iyi biri kötü iki önemli şey oldu.

İyisi;

Merkezi olmayan ICO’lar Komodo’nun, JUMBLR’dan atomic swaps’e, dPoW konsensüs mekanizmasının noter tasdikli güvenliği aracılığıyla tüm en iyi özelliklerini sergilemesine izin verecek. Bu konsept, yatırımcıların mahremiyetini koruyarak, projelerin şeffaf olarak fon yaratmasını sağlayacak. Başka bir deyişle, kendilerini herhangi bir hukuki kısıtlamadan ve düzenleyici çerçeveden (regulatory framework) kurtarabilecekler. Ayrıca, ICO sırasındaki satın alma sürecinin desantralize edilmesi, satışın balinalar lehine tekelleşmesini ve pazarı istedikleri gibi manipüle etmelerini engellemektedir, ki balinalar, çoğu insanın ICO arzı esnasındaki en büyük endişesidir ve ICO’ya da gölge düşürmektedir.

Kötüsü;

dICO haberi, mümkün olabilecek en berbat şekilde verildi.

Ekran görüntüsü YouTube’dan… Sanırım fazla söze gerek yok.

Bu talihsiz yayından sonra dakikalar içinde KMD fiyatı 86k’dan sırasıyla 66k, 50k, 40k satoshi’ye kadar düştü. Profesyonel bir sosyal medya kampanyasından yaklaşık 10 gün sonra, KMD fiyatı 30k’dan 80k’ya yeniden yükselebilmişti.

Komodo’nun Güçlü ve Zayıf Yönleri

Komodo’nun güçlü teknik özelliklerinin yanı sıra, mevcut token fiyatını ve geleceğini doğrudan etkileyen bazı durumlar söz konusu.

Faiz Geliri ve Enflasyon Çizelgesi

Amatör yatırımcılar ve trader’lar tarafından çoğunlukla göz ardı edilen bir faktör de enflasyon çizelgesidir. ICO’dan sonra 100 milyon Komodo token’ı çıkarıldı. Nihai tedariki 200 milyon olacak ve bu sayıya 14 yılda ulaşılması bekleniyor.

Yeni token’lar iki farklı şekilde çıkartılacak:

1. Her yeni KMD bloğu için madenciye 3 KMD ödül verilir. Her dakika yeni bir blok mine edilir. Her yıl 1.57 milyon KMD token’ı çıkarılacak.

2. Her KMD sahibine, yıllık %5 faiz ödemesi yapılacak (Faiz getirisi, kendi kurdukları cüzdanlarında tutacak kullanıcılar için geçerli).

2017’de, bazı kripto paraların yaklaşık enflasyon oranları ise şu şekilde:

Komodo – %1.5

Bitcoin – %4

Ethereum – %13

Monero – %13

Dash – %10

Litecoin – %10.4

Yatırım açısından bu durum KMD lehine güçlü bir argüman.

Belirsizlik

Komodo, basitçe veya hızlı bir şekilde açıklanamayan karmaşık bir ürün. Açıklaması gereken kaynaklar ise farklı web sitelerine dağılmış durumda: Komodo Web Sitesi, Komodo Blog, SuperNET web sitesi… (Whitepaper’ları okumayı önemseyen ve seven biri olarak, bunu sitede bulamadığımı belirtmeliyim.)

Projenin Ötesine Geçen Anonim Bir Developer

Komodo platformunun arkasındaki beyin jl777 ismiyle geçiyor. 2014’ten beri SuperNET üzerinde sürekli çalışıyor, ancak daima isimsiz kaldı. Takma adlı bir developer olması insanları endişelendirebilir. Steve Jobs, Elon Musk ya da Vitalik Buterin’in varlıklarının insanları ne kadar etkilediklerini bir düşünün.

Öte yandan Satoshi Nakamoto örneği de var ama o konuya girmeyelim 🙂

Monaize ICO

Bankacılıkta öncü yenilikçiler, blockchain uzmanlarıyla bir araya geldiğinde neler olur?

Monaize, Komodo’nun ruhu ve vizyonuyla tamamen uyumlu. İki ekip, kripto paranın hızla benimsenebilmesi için stratejik bir yol haritası üzerinde beyin fırtınası gerçekleştirdi. Monaize, bu yılın sonundan önce Komodo Platformu’nda ilk ICO’yu başlatacak. Fon toplama hedefi 1000-10.000 BTC. Monaize ekibi, KMD simgelerinin büyük bir bölümünü elinde bulunduracaklarını, fiat’a dönüştürmeyeceklerini ve böylece fiyatın da hemen düşmeyeceğini garantilediğini bildirdi.

Monaize, bankacılık sektörünün nereye gittiğini anlayan bir e-bankacılık platformudur. Bu nedenle, önümüzdeki geçiş dönemi için pozisyon alıyorlar. Komodo’yu, blockchain’e geçiş ve iki dünya arasında köprü görevi görmesi için kullanacaklar. Monaize, müşteriler için blok zinciri tabanlı ürün ve hizmetler sağlayan ilk bankacılık hizmeti olacak.

Ledger Nano S ve Ledger Blue

Karşılaştırma

Komodo ile Zcash, Monero ve Dash arasında sıkça karşılaştırmalar yapılmakta. Fakat şunu belirtmeliyim ki KMD zaten Zcash’in fork’u ve teknolojisinden de istifade etmekte. Bu yüzden KMD vs Zcash diye bir şey söz konusu değil.

Konuyla ilgili şimdilik sadece alttaki görseli ekliyorum. Belki başka bir yazıda uzun uzun anlatılabilir. Yine de bu coin’leri sermaye miktarları ve mevcut fiyatları üzerinden değerlendirebilirsiniz.

 

Beklentiler ve Sonuç

  • Eğer Monaize ICO’da başarılı olur da 10k BTC’lik hard cap’e ulaşılırsa KMD fiyatı 80k satoshi’nin üstüne çıkabilir.
  • Fonksiyonel, akıcı (liquid) ve kullanıcı dostu olabilecek bir DEX (Desantralize Borsa), piyasada Komodo lehine bir farkındalık oluşturacaktır.

Bu iki durumdan birinin sağlayacağı büyük bir başarı Komodo’ya ciddi bir pazar bilinci getirebilir. Her ikisinde de yaşanabilecek bir olumsuzluk ise KMD fiyatının 30k satoshi aralığında seyretmesine neden olabilir.

Kısa vadeli başarısından bağımsız olarak, gelecekteki DICO’lar ve ardışık teknolojik başarılar, KMD’nin popülerleşmesini ve piyasada yerini sağlamlaştırmasını sağlayacaktır.

Komodo nihayetinde, bugünün pazarlarında değeri 500 milyon-1 milyar dolar arasında olan ilk 15, hatta ilk 10 para birimleri arasına girebilir ve mevcut fiyatın en az üç ila altı katına ulaşabilir.

Kaynaklar

Twitter: @KomodoPlatform

Facebook

Reddit

Blog

Slack

Komodo Web Sitesi

https://www.cryptocompare.com/coins/guides/what-is-the-komodo-platform/

https://techburst.io/komodo-investment-thesis-55cf57c8a85

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir