Heiken Ashi (HE-AS) Göstergesi: Kirlilik Giderici

Bir önceki yazımda MA-Hareketli Ortalama hakkında bilgi paylaşmıştım. Sonraki yazımda hareketli ortalamanın strateji olarak kullanımı hakkında yazmak istemiştim. Benim de çok sevdiğim göstergelerden olan, Japon harikası Heiken Ashi (Ortalama Bar), aklımı çeldi ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, finansal piyasalarda işlem yaparken, kullandığınız sisteminiz ne kadar karmaşıklaşırsa, karar alma süreci de o kadar zorlaşır. Grafik ekranınızda kullandığınız göstergelerin karmaşıklaşması, zararın da artmasına sebep olur.

Kâr ve zararın en yüksek olduğu dönemlerden biri de trendin kırıldığı anlardır. Trendin devam edeceğini ya da kırılacağını anlamak altın değerinde bir bilgidir. Tahminlerinizin üçte biri bile hatalı olsa, kâr oranınız tahmin bile edemeyeceğiniz seviyelere çıkabilir.

Heiken Ashi göstergesinin doğuş amacı da tam olarak bu. Japon tüccarlar yıllar evvel, fiyat eğilimi konusunda fikir edinmek, mum grafiğinin eğimlerini izole etmek ve gelecekteki fiyatı tahmin etmek üzerine kurulu bir hesaplama yöntemi geliştirmişler. Ne yazık ki bu gösterge esas ününe son birkaç yılda kavuşmuştur.

Öncelikle hesaplama yönteminden bahsetmek istiyorum. Heiken Ashi göstergesi mumlardan oluşur. Ancak, bu mumların özelliği modifiye edilmiş olmalarıdır. Mum barların hesaplanması ise şu şekildedir;

Kapanış Fiyatı = ( Açılış + Yüksek + Düşük + Kapanış ) / 4
Açılış Fiyatı = ( Önceki barın açılışı + Önceki barın kapanışı ) / 2
Yüksek Fiyat = Yüksek, Kapanış ve Açılış’tan hangisi yüksekse
Düşük Fiyat = Düşük, Kapanış ve Açılış’tan hangisi düşükse

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Heiken Ashi kullanılırken gösterilen anlık fiyat, güncel fiyattan farklıdır. Bu göstergenin sinyalleri ise şu şekildedir.

  • Aşağı doğru kuyruğu olmayan mumlar yükseliş eğilimini, yukarı doğru kuyruğu olmayan mumlar düşüş eğilimini gösterir. Yükseliş ve düşüş serisinin sonuna yaklaşıldıkça, mumun altında ve üstünde kuyruk belirmeye başlar. Ancak bunlar dönüşün başladığı anlamına gelmez.

  • Yükseliş esnasında görülen, kuyruğu olmayan mumlar, pozisyon ilavesi yapılabileceği anlamına gelir. Düşüş esnasında görülen, yukarı kuyruğu olmayan mumlarda ise, pozisyon azaltması yapılabilir.

  • Hem aşağısında hem de yukarısında kuyruğu olan küçük mumlar, trend değişimini gösterir. Genellikle bu mumun gövdesi, bir önceki mumun gövde sınırları içindedir. Riski seven yatırımcılar, bu noktada pozisyon alırlar ya da pozisyondan çıkarlar. Ancak pozisyon değiştirmeden önce teyit beklemek daha doğrudur.

Ayrıca konsolidasyon dönemlerinde, fiyat size nereden gireceğinizi net bir şekilde gösterecektir.

 

Bu sinyaller ile fırsatları yakalamak daha kolay olur. Çünkü, gösterim yanlış sinyallerle kesintiye uğramaz. Bir süreklilik mevcuttur.

Ayrıca unutmayın, dikkatli olursanız, fiyat size pozisyon değiştirmek için gereken fırsatı mutlaka verecektir.

 

 

Not: Teyit sevenler için söylüyorum, karar için bir ya da iki gösterge daha kullanmakta fayda var.

@TalattAbi

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Bu indikatör tek başına kullanılması çok zordur EA ile yapılan testlerde para kazabdırmamıştır manuel insan yönetiminde trend olmayan günlerde yatayda al sat yaptırması trader psikolojisini olumsuz etkileyip en son doğru hareketi kaçırmasına sebeb olur bu indikatör fx platformlarında vardır matetrader 4 dünyada bu platformlarda en isim yapmış indikatör lerde vardır fakat yinede %80 kaybeden %20 kazanan oranı değişmez şimdi bitcoin de vadeli piyasalarda bundan sonrası için sistem siz al sat yapanlar için sıkıntılı günler başlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir