Hard Cap ve Soft Cap Nedir?

Google’a “hard cap nedir” yazdığınızda karşınıza çıkan liste şu şekilde:

Coin dünyasını ilgilendiren iki farklı kullanımı olmasına rağmen ilk sayfada ve sonuç çoğunluğu olarak daha çok NBA’deki kullanımının çıkması üzerine (basketbol ve NBA sever biri olarak) kısaca ona da değinmek istedim 🙂

“NBA’de soft cap vardır. Bu da ücret tavanının (salary cap) belli koşullarda esnetilebilmesi anlamına gelir. Hard cap ise sabit ücret limiti anlamına gelir. İstisnasız bir şekilde kararlaştırılan ücret tavanı uygulanır ve bu sistemde takımlar bu tavan miktarını aşamaz. NBA’in de kabul ettiği Soft Cap sisteminde belli koşulların gerçekleşmesi hâlinde takımlar Salary Cap’lerini esnetebilir. Aslında uygulamada 30 NBA takımından sadece birkaç tanesi Salary Cap limitinin altında sezonu tamamlar. Takımların birçoğu istisnai durum olan esnek limit haklarını kullanmaktadır.” Kaynak 

Gelelim kripto para dünyasında kullanılan anlamlarına.

Dün akşam Twitter hesabımda bir anket yayınladım:

Görüldüğü üzere yüzde 83’lük bir kesim “bilmiyorum” demiş. Yerli kaynakların genel anlamda yetersiz oluşu nedeniyle yabancı yayınlardan yararlanmak gerekiyor. Coinolog ailesi, elden geldiğince bu eksikliği gidermeye çalışıyor.

Yaygın Kullanım

Genellikle ICO’larda karşımıza çıkıyor.

Coin projesinin, devam edebilmesi için hedeflediği minimum yatırım miktarı için soft cap, maksimum yatırım miktarı içinse hard cap terimleri kullanılıyor.

Monetha’dan bir örnek verelim.

Monetha ekibi yaptıkları açıklamada hard cap miktarını 95.000 ETH, soft cap‘i ise 28.000 ETH olarak belirtmişti. Kaynak

Diğer Kullanım

Bir coin’in üretileceği maksimum adet için de hard cap sözcüğü kullanılmakta; fakat bu kullanımın olduğu yerlerde soft cap terimine rastlanmamakta (en azından ben görmedim). Coin Market Cap’te burada kullanılan hard cap’in yerine Total Supply fadesi kullanılmaktadır.

Kaynak

Hayırlı ve bol kazançlar…

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir