Hangi Altcoin’i Neden Tutuyorum?

Merhaba değerli kripto para yatırımcıları;

Gündelik yaşamda zamanımızın büyük bir kısmını iş yerine, ailemize, hobilerimize, genel ihtiyaçlarımıza ayırıyoruz ve buna ben de dahil olmak üzere bir çoğumuz borsaya bir “Daytrader” (günlük işlem yaparak hayatını kazanan yatırımcı) kadar vakit ayıramıyoruz. Şahsen ben “Hayatta yatırımdan daha önemli şeyler var!” deyip yatırımımın büyük çoğunluğunu uzun dönem olarak tutuyorum. Kripto borsaları benim için bir hırs sebebi, ego tatmini, hayatımdan çalan bir uğraş ya da kazanç kapısı değil, sadece gelecek için bir yatırım olarak kalmalıdır. Üç kuruş fazla kazanmak için bütün hayatınızı ıskalamayın.

Şayet hayatınızı bir “Daytrader” olarak idame ettiriyorsanız kendinizi teknik analiz konusunda geliştirmenizi, haberleri ve gelişmeleri iyi takip etmenizi, özenli ve düzenli araştırma yapmanızı ve kumar oynamamanızı tavsiye eder, yine de vereceğim bilgilere de bir göz atmanızı rica ederim.

Yazımda orta veya uzun dönem tutmak istediğim ve portföyünün temelini oluşturan yatırım araçlarından bahsedeceğim.

  • NXT

NXT, genel olarak en sevdiğim platformlardan birisidir. NXT’nin ekim ortasından sonra $IGNIS token dağıtacak olması yakın zamanda NXT fiyatının üzerinde olumlu bir etki yapacağı kanaatindeyim. $IGNIS token dağıtımı hakkında gerekli bilgiyi yine coinolog.com‘da bulabilirsiniz.

Grafikte görüldüğü üzere NXT bu yazı yazıldığı tarihte 2400-2500 satoshi arasındadır (30.08.2017). Ciddi bir düşüş trendinden sonra günlük grafikte 200 periyodluk hareketli ortalamanın (MA 200) altında kendine bir destek oluşturmuş görünmekte. Görüşüm şu anki fiyat NXT’nin potansiyelinin altında olduğudur.

İkinci olarak, ekim ortasında $IGNIS token dağıtımı NXT’nin artışını büyük balıklar tarafından yapılması muhtemel manipülasyonu yavaşlatacak gibi görünse de ekim sonlarına doğru güzel getiriler getireceğini düşünüyorum. $IGNIS snapshot’ı alındıktan sonra ise oluşacak düşüşün şiddetini kestiremiyorum.

Yatırım planıma göre satış hedeflerim :

Birinci hedef: 6500-7000: Ana parayı geri alış ve kayıp durdurma emirleri ile ilerleme

İkinci hedef: 10000-11000: Kâr satışı ve kayıp durdurma emirleri ile ilerleme

Üçüncü hedef: 15000-16000 ihtimaline karşı kayıp durdurma emirleri ile ilerleme

Tahmini yatırım süresi : 2 ay

  • PTOY

Patientory (PTOY), temel olarak kişilerin medikal bilgilerinin ciddi bir güvenlik ve gizlilik altında blok zinciri aracılığıyla saklanabilmesini amaçlamaktadır. Ufak bir ara bilgi geçmek istiyorum. Birçok ülkenin sağlık bakanlıkları (buna Türkiye Cumhuriyeti de dahildir) kişilerin tıbbi bilgilerini bir veritabanında gerektiğinde ulaşabilmek için depolamak istemektedir. Ancak üçüncü kişilerin bilgilere sahip olabilmesi ihtimali hasta haklarını tehdit etmekte ve bu sebeple bu çalışmalar genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu konuya daha fazla değinmeyeceğim. Hoşuma giden nokta hasta kendi bilgilerini blok zinciri aracılığıyla sadece gerektiğinde kendi hekimiyle paylaşabileceği, üçüncü bir kişinin erişemeyeceği fikridir. Bunun da hasta hakları ihlalini ortadan kaldırabileceği görüşündeyim. “Bundan bize ne, biz paramıza bakalım hocam!” diyorsanız grafiğimize geçelim.

Ptoy, piyasaya girdikten sonra oldukça dalgalı bir süreç sonunda tabanını belirlemiş olduğunu, yeni bir para birimi olduğu için teknik analizlerin ve indikatörlerin henüz güvenli bir sonuç vereceğini söylemek zor olsa da temel analiz ve formasyonlar üzerinden konuşursak yükseliş trendine girmiş ve istikrarı sağlamış olduğunu düşünmekteyim. Yol haritasında eylülde hasta uygulamasının çıkışı, ekimde ise akıllı kontratlar (Smart Contracts) ve Ultra Gizli Dijital Kimlik geliştirmesi sebebiyle bu iki ay hızlı geçecek gibi görünüyor. Kasımda Beta 1.0 ve 2018’de ise Beta sürümüne geçilmesi planlanıyor.

Yatırım planıma göre satış hedeflerim:

Birinci hedef:  15000 (Kâr satışı ve anapara ile yola devam)

İkinci hedef:  O günün şartlarına göre değişken

Tahmini yatırım süresi : 2-4 ay

GRS

Groestlcoin, ASICs’lerin akışıyla birlikte adem-i merkezi (decentralized) madenciliğin ölmek üzere olduğunu ve GRS aracılığıyla yeniden doğup başka bir seviyeye çıkaracaklarını belirttikleri iddialı bir yatırım aracı. Bu özgüven başta beni biraz tedirgin etti açıkçası ancak bugüne kadarki çalışmaları özellikle de Lightning Network’e geçiş konusunda yaptıkları atılımlar aktif ve çalışkan bir ekip görmemi sağladı. Linux işletim sistemi üzerinden şu an Lightning Network’e geçmiş olsalar da açık sürüme henüz Lightning Network’ün tasarımcılarının henüz izin vermemesi sonucu aralık ayına, belki de marta kaldığını Slack ve Telegram üzerinden öğrendim. Bu bekleme aşamasını da oluşabilecek “bug”ları inceleyerek geçirmekte olduklarını belirttiler. Yol haritası konusunda daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim çünkü üç ayda bir oluşturuyorlar. Bu sebeple 25 Eylül’ü sabırsızlıkla bekliyorum.

Grafiğe gelecek olursak Lightning Network’ün Linux sürümü çıktıktan sonra ciddi bir artış yaşamış, ardından düşüş trendini MA 200 seviyesinin altında tamamlamış ve kendini  bu hattın üzerine atarak yatay hareketine başlamış gibi görüyorum. Bu seviyelerden alım ve kayıp durdurma ya da düşme ihtimaline karşı kademeli alım fikirleri bana makul geliyor.

Yatırım planıma göre satış hedeflerim:

Hedefimi Lightning Network haberleri ve yeni gelişmelere göre belirleyeceğim. Beklentim de tutmayı düşündüğüm süre kadar yüksek.

Tahmini yatırım süresi : 4-6 ay

Genel olarak bahsettiğim para birimleri yatırımımın temelini oluşturmakla beraber bunların yanında VIA, PIVX, QRL, SHIFT,  LBC ve BAT tutuyorum. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgiyi müsaadenizle bayramdan sonra vermek istiyorum. Çünkü şu an valiz hazırlamam gerekiyor, malum önümüz bayram. Verdiğim bilgiler ve bahsettiğim ticari fikirler sadece kendi yaptıklarım olup, yatırım tavsiyesi içermeyeceğini her yazıda olduğu gibi tekrar ve tekrar belirtmek ister ve herkese iyi bayramlar dilerim.

Teşekkürler.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Merhaba hocam yazı için teşekkürler. Waves, strat, etc, lisk ve ubq hakkında görüşleriniz varsa kısaca almak isterim benim de uzun vadede yatırım düşündüğüm coinlerdir. (8-12 ay)

  2. Dostum sözüne güvenip NXT aldım 12 sinde. Tabi borsa 1000$ kadar çöktü sonrasında kağıtta değer kaybetti ama bekleyeceğim umarım dediğin gibi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir