Gray Scale Invest’in Ethereum Classic İle İlgili Hazırladığı Dosya

Gray Scale Invest’in $ETC’yle ilgili kapsamlı bir dosya hazırladı. Dosyaya şu linkten ulaşabilirsiniz:

Grayscale-Ethereum-Classic-Investment-Thesis-May_2017.pdf

Makale 4 ana başlık altında detaylandırılmış.
1. The origins of Ethereum & Ethereum Classic
2. The relative investability of ETC vs. ETH
3. The investment opportunity that ETC presents as a store-of-value commodity that can power the IoT
4. How a strategic allocation to ETC can improve the efficiency of investor portfolios

İlk bölümde ETH ve ETC’nin geçmişi ve yaşananlar özetlenmiş. Bunlar arasında Ethereum’un DAO projesi ve hack meselesi (bununla ilgili 2 yazı: http://coin-turk.com/e/dao) ve marka değişikliği (ETC) ele alınmış.

Ardından “A Tale of Two Ethereum” başlığı altındaki üç alt başlıkta ETC’nin ETH’ye karşı üstün yanları belirtilmiş. Örneğin Ethereum’un Proof of Stake’ine (PoS) karşılık Proof of Work (PoW) ile BTC’nin yanında saf tuttukları ifâde edilmiş.

(PoS ve PoW nedir? http://www.milyonerzihin.com/2017/02/proof-of-stake-pos-nedir.html)

Sonrasında, ETC miktarının 230 milyonu aşmayacağı, ETH’de ise toplam üretim sayısının belli olmadığı ve bunun ETH fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği vurgulanmış ve Tahmini Toplam Arz ve Yıllık Enflasyon Oranı tablolarında ETC-ETH kıyası yapılmış. ETC üstün tabi. ETH her fırsatta yerilmiş. Ama ben bu tutuma karşı olduğumu belirtmek isterim.

2 projede de yetenekli beyinlerin yer aldığı ifade edilse de ETC “Bizim takım daha iyi” demiş. Ethereum her ne kadar “decentralized platform” olduğunu iddia etse de işin “merkez”inde Ethereum Foundation var, denmiş.

A Digital Store-of-Value başlığında ETC’nin avantajları çok güzel açıklanmış.

Internet of Things (IoT), Nesnelerin İnterneti’nin her geçen gün geliştiği ve insanların hayatını daha üretken kullanmalarını sağladığı, bunun muazzam bir yatırım fırsatı olduğu ve 2025’e kadar her yıl IoT’un ekonomiye $4-$11 trilyon etki edeceği ifade edilmiş.

2025’e kadar 75.4 milyar cihazın IoT’ye bağlanabileceği tahmin edilmiş ve ETC bu teknolojinin içinde yer aldığında ciddi bir değer artışı kazanacağından söz edilmiş.

Örnek olarak, 2025’te IoT cihazlarının %1’i Ethereum Classic ile çalışırsa -her işlemin günlük ortalama $1’lık işlem hacmi olsa- günlük $754 milyonluk ETC’ye ihtiyaç duyulur. Bunun sonucu 1 ETC fiyatı kabaca $5 olur. %10 ve $3 olsa 1 ETC yaklaşık $150 oluyor.

Sonraki bölümde ise ETC’nin BTC’ye karşı üstün yanları tablolaştırılmış.

Sonuç olarak ETC şunu söylüyor:
“Uzun vadede bizim çok büyük bir etkimiz ve yatırım açısından ciddi getirimiz olacak!”

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir