Factom – Arşivlemede Dürüstlük

Factom gerçek zamanlı yazılan milyonlarca kaydı koruma altına alan bir sistemdir. Şirket yarattığı özel yazılımlarla organizasyonlardaki bilgi paylaşımını ve dataların saklanmasını güvence altına alır. Ürünlerini hükumetler, ticari firmalar ve kâr amacı gütmeyen sistemler için bir teminat olarak görür.

Teknik olarak Factom, girdileri özgün bir liste ve daha sonra dosya haline getirir. Aklınıza gelebilecek her şey olabilir, yeter ki kayıt altına alınabilsin. Sistemdeki herkesin aynı kopyalara sahip olmasını, platformu kullanan herkesin listelere ek girişler yapabilmesini sağlar. Fakat listedeki hiçbir bilgi silinemez ve hiç kimsenin buna izni yoktur. Merkezi bir yapı olmadığından kimse Factom’u kontrolü altına alamaz. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bir açıdan baktığımızda kaydedilmiş hiçbir bilgi değiştirilemeyecektir. Orijinal halde saklı tutulabilecek ve rahatlıkla denetlenebilecektir.

Basitçe anlatacak olursak Factom, kullanıcıya limiti olmayan boş sayfalardan oluşan bir defter vermiş olur. Protokol kullanıcısı bu boş defterlerden birini alıp seçtiği bir başlıkla defteri etiketleyebilir. Dosyayı açıp içini doldurabilir. Defteri sisteme geri yolladığında artık bu girdiler başkası tarafından değiştirilemez ve silinemez. Kimse girdinin tarihini değiştiremez. Deftere girilen tüm bilgiler, Factom protokolüne sunulduğu sırayla koruma altına alınır.

Sanat, Müzik, Edebiyat, Toprak Mülkiyeti

Factom; sanat, müzik ve edebiyat ürünlerinin yaratım sürecinin geçerliliğini denetlemek için kullanılabilen teknolojik bir uygulama da olabilir. Sadece yaratıcı çalışmaların lisans takibinde değil sonraki kullanımlarını da takip edebilir.

Factom, toprak mülkiyetini de koruma altına alan bir teknolojidir. İnsanlara ait kayıtları garantiye alır. Medikal kayıtlar ve doğum sertifikaları da dahil.

Dürüstlük, Güven, Değişmezlik

İşte bu noktada Factom’un temel aldığı değerlerden bahsedebiliriz: dürüstlük, güven, değişmezlik.

“Bizler Factom projesini daha dürüst ve şeffaf bir dünya yaratabilmek için başlattık. Basit bir yaklaşımımız var: Öyle bir yazılım yapalım ki geçmiş datalar değiştirilemesin ve yazılımın olduğu noktalarda iş problemlerini çözsün. Sahtekarlık, yolsuzluk ve sahteciliklerin eskide kaldığı bir gelecek görüyoruz. Özel bilgilerin özel tutulması ve dünya servetinin korunması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü mahremiyet ve mülk egemenliği temel insan haklarıdır. Hayat Factom ile biraz daha fazla âdil olabilir.” – Peter Kirby, CEO

Factoid (FCT)

Factoid, Factom protokolüne bağlanma hakkı veren pazarlanabilir bir dijital paradır. Geliştirilen uygulamalarda Factom ağının kullanımı ve özel entegrasyonlar için maliyet ortaya çıkar. Her girdi nominal olarak ücretlendirilir. Diğer projelere nazaran Factoid’i bir para biriminden ziyade hizmet birimlerine ödenen bir araç olarak düşünebiliriz. Her girdi için yapılacak ödemelere karşılık gelen bir araç. Orijinal Factoid arzı yazılımla belirlenir. Factom protokolü tamamen çalışmaya başladığında, Factoidler o protokolü yürüten sunucunun işlemesi için sabit oranda çıkarılır.

(Piyasa FCT arzı: 8,753,219)

Factom Ürünleri Nelerdir?

Factom Harmony: Belge yönetim çözümlerini blok zinciri bazlı doküman platformuna çevirir. Belgelerin kaybolmasının ve bundan doğabilecek maliyetli tartışmaların önüne geçer. Denetim süresini azaltır.

Factom Acolyte: İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri (oracle) için akıllı sözleşmelerin (smart contract) itibarını arttır. Akıllı sözleşme icrası için gerekli bilgilerin aktarımını sağlar.

 

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir