Kripto Paralar ve Projeleri Yazı Dizisi 1 (İlk 30)

Değerli okurlar;

2009’da Bitcoin ile hayatımıza giren dijital para kavramı, Türkiye’de çoğu insan tarafından hâlâ enteresan ve hicvedici tanımlamalarla karşılanmakta ve maalesef hak ettiği yeri bulamamakta. Dünya çapında dijital para sektöründe yaşanan gelişmeler, bu bahtsız çoğunluğun aksine bizim dikkatimizi çekiyor ve daha çok insanımızın konu hakkındaki malumatını artırmayı hedefliyoruz.

Sizler şu an bu satırları okuduğunuza göre -çoğunluğun aksine- farkındalığı olan ve gelişmeleri takip etme heveslisi, şanslı azınlığa dahilsiniz demektir.

Bizler Coinolog ailesi olarak bu şanslı azınlığa kendi çapımızda ve bütün samimiyetimizle bilgi sunmaya azmetmiş bir grup arkadaşız. Hedeflerimiz arasında belki de en önemlisi, insanların dijital paraların projelerini öğrenebilmeleri ve bilinçli hareket etmelerini sağlamak. Bu sorumluluk duygusuyla coinmarketcap‘te yer alan dijital paraları sırasıyla ve bazen başaramasam da kısa olarak tanımlamaya çalışmaya niyet ettim.

Şu an 1017 adet dijital para listelenmiş vaziyette gözümün içine bakıyor. Ömrüm elverdiği sürece 30’ar listeler hâlinde kısaca bunları tanıtmayı planlıyorum.

Hepinize hayırlı ve bol kazançlar…

Bitcoin (BTC)

https://bitcoin.org/tr/

https://www.bitcoin.com/

Bitcoin, yeni bir ödeme sistemini bizlere sunan bir konsensus ağı ve tamamen dijital bir paradır. Sahibi ve merkezi bir otoritesi bulunmayan ve gücünü kullanıcılarından alan ilk peer-to-peer (eşler arası) ödeme yöntemidir.

Ethereum (ETH)

https://www.ethereum.org/

Ethereum, akıllı sözleşmeleri (smart contracts) çalıştıran merkezi olmayan bir platform: kesinti, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olmadan programlanmış olarak çalışan uygulamalar…

Ripple (XRP)

https://ripple.com/

Ripple; bankalar ile çalışan, hızlı para transferi ve düşük maliyeti ile öne çıkmış bir ödeme protokolüdür.

Litecoin (LTC)

https://litecoin.org/

https://litecoin.com/

Litecoin; merkezi olmayan, büyük sanayi desteği, ticaret hacmi ve likiditesi ile Bitcoin’i tamamlayan, önde gelen matematik tabanlı para birimlerinden daha hızlı işlem onay sürelerine ve gelişmiş depolama verimliliğine sahip, dünyadaki herkese neredeyse sıfır maliyet ile para transferine olanak sağlayan, açık kaynak bir küresel ödeme ağıdır.

Dash (DASH)

https://www.dash.org/

Dash; her yerde harcayabileceğiniz, anlık ve gizli ödeme yapabileceğiniz, açık kaynaklı, Dijital Cash olarak adlandırılan bir platform.

NEM (XEM)

https://www.nem.io/

NEM; bir banka hesabı olmaksızın ödemeleri ve mesajları hızlı, güvenli ve düşük maliyetle küresel ölçekte gönderip alabileceğiniz; mal varlıklarının dünya çapında ticaretini yapabileceğiniz bir peer to peer platformudur.

Ethereum Classic (ETC)

https://ethereumclassic.github.io/

Ethereum Classic; uygulamalar (application) için güvenli, güvenilir ve herkese açık, merkezi olmayan bir platform.

Gray Scale Invest’in Ethereum Classic İle İlgili Hazırladığı Dosya yazısı için tıklayın.

IOTA (MIOTA)

https://iota.org/

IOTA; şirketlerin serbest piyasada her türlü teknolojik kaynağın gerçek zamanlı olarak ve hiçbir ücret ödemeden işlem görmesini sağlayarak yeni business-2-business modelleri keşfetmelerini sağlayan bir projedir.

Monero (XMR)

https://getmonero.org/

Monero; güvenli, gizli, izlenemeyen bir para birimidir. Monero ile kendi bankanız sadece sizin kontrolünüz altındadır ve fonlarınızdan siz sorumlusunuzdur. Hesaplarınız ve işlemleriniz meraklı gözlerden gizli tutulur.

Stratis (STRAT)

https://stratisplatform.com//

Stratis, blockchain (blokzinciri) teknolojisinin avantajlarından faydalanmak isteyen finans sektöründeki şirketlere çözüm üretmek için yaratılmış bir Baas Platformu’dur (Blockchain as a servis Platform). Stratis; şirketlerin ihtiyaç duydukları özelliklere sahip blockchain uygulamaları oluşturmalarına, geliştirme süreçlerini kolaylaştırmalarına ve blockchain projelerini hızlandırmalarına olanak tanır.

Stratis tanıtım yazısı için tıklayın.

EOS (EOS)

https://eos.io/

EOS.IO; merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay ölçeklendirilmesini (“EOS.IO Yazılımı”) sağlamak üzere tasarlanmış blockchain yapısını tanıtan bir yazılımdır. Saniyede milyonlarca işlemci ölçekleme potansiyeline sahip bu yapı, kullanıcı ücretlerini ortadan kaldırıyor ve merkezi olmayan uygulamaların hızlı ve kolay bir şekilde kurulmasına olanak tanıyor.

BitConnect (BCC)

https://bitconnectcoin.co/

BitConnect Coin; insanların mal varlıklarını devlet tarafından kontrol edilemeyen bir para birimi cinsinden saklayabilmelerine, yatırım yapmalarına ve hatta yatırımları üzerinden önemli bir kazanç sağlamalarına olanak tanıyan, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir dijital paradır.

Qtum (QTUM)

https://qtum.org/en/

Qtum, Singapur merkezli Qtum Vakfı tarafından geliştirilen ve açık kaynak kodlu bir blockchain projesidir. Qtum’un temel teknolojisi, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve endüstri kullanım durumlarının üstesinden gelmeyi amaçlayan Proof-of-Stake konsensüsü de dahil olmak üzere birden fazla sanal makineye olanak tanıyan Account Abstraction Layer adlı Bitcoin çekirdeğinin bir çatalını birleştiriyor. Bunun akıllı sözleşmeler (smart contracts) ve merkezi olmayan uygulamaların tanıdık bir temel üzerinde çalışmasına ve geliştiriciler için sağlam bir ortam sunmasına imkan vereceğine inanılıyor.

NEO (ANS)

https://neo.org/

Çin’in ilk orijinal ve açık kaynak, halka açık zincir (chain) projesi olan NEO, akıllı değerli-varlıklar (smart assets) platformu olarak hizmet veriyor. Söz konusu akıllı varlıklar, blokzincirinin akıllı kontratı ve dijital varlıkların birleşimidir. NEO; varlıkların kaydı, verilmesi ve dolaşımı için akıllıca bir yol sağlıyor. NEO’nun teknolojisi, birden fazla dijital varlık türlerini destekler ve halka açık zincir için güven sağlamak adına dijital bir sertifika kullanır; kullanıcıların varlıkları kanunla koruma altına alınır.

BitShares (BTS)

https://bitshares.org/

BitShares; bir ticaret platformundan beklediğiniz tüm özelliklerle, yüksek performanslı ve merkezi olmayan bir “exchange” hizmeti sağlıyor.

Zcash (ZEC)

https://z.cash/

Zcash; sıfır bilgi (zero-knowledge) şifrelemesi kullanarak işlemlerin gizliliğini tamamen koruma altına alabilen ilk açık kaynak dijital paradır.

Tether (USDT)

https://tether.to/

Tether; Blockchain teknolojisinden yararlanarak küresel, anında ve güvenli bir şekilde, Dolar, Euro ve Yen cinsinden belirlenmiş dijital paraları depolamanıza, göndermenize ve almanıza olanak sağlar.

Steem (STEEM)

https://steem.io/

https://steemit.com/

Steem; herkesin “Posting, Commitment, Curation, Savings” başlıkları ile belirlenmiş şartlar altında ödül kazanabileceği blockchain tabanlı bir sosyal medya platformudur.

Veritaseum (VERI)

http://veritas.veritaseum.com/

Veritaseum; akıllı sözleşme (smart contract) odaklı sermaye piyasalarının aracı kurumlar, bankalar veya geleneksel alışverişler olmadan kullanımına olanak tanır.

Iconomi (ICN)

https://www.iconomi.net/

Iconomi Dijital Varlıklar Yönetim Platformu; yeni başlayanlardan blockchain uzmanlarına kadar herkesin dijital varlık yatırımı yapma ve yönetmesine olanak tanıyan, yeni ve benzersiz bir teknik hizmet sağlayıcısıdır.

Waves (WAVES)

https://wavesplatform.com/

WAVES’i Ethereum’u tamamlayan bir proje olarak görüyoruz. Kodlama gerektirmeden kullanılabilen bir arayüz ve kullanım kolaylığı gibi görece basit problemlerden, konsensüs algoritmaları, işlem sürelerinin kısaltılması ve ölçeklenebilirlik gibi daha ileri düzey problemlere kadar birçok soruna yenilikçi çözümler getireceğiz. Hâlihazırdaki blockchain teknolojisinin zaten kullanıma hazır, üretilmiş tam bir ürün olduğuna inanıyoruz ve amacımız bu teknolojiyi olabildiğince geniş kitlelere hitap eden biçimde yeniden tasarlamak ve bu teknolojiyle ortaya çıkabilecek yeniliklerin olabildiğince fazla yerde görülmesini sağlamak, özellikle de kullanıcı tanımlı kripto-kıymet üretimi, transferi ve alım-satımı ile.

Waves yazısı için tıklayınız.

Gnosis (GNO)

https://gnosis.pm/

Gnosis.pm; Ethereum protokolü üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir tahmin piyasasıdır. Gnosis, herhangi bir olayın sonuçlarını tahmin etmesi için herkese açık bir platform sağlar ve özel tahmin piyasası uygulamaları yaratmayı büyük ölçüde basitleştirmeyi planlar. Finansal ve bahis uygulamalarının, açık ve merkezi olmayan modelimizi kullanarak yenilikler için olgunlaştırılabileceğini düşünüyoruz. Vizyonumuz, tahmin pazarlarının inanılmaz süreç yelpazesini optimize etmek ve bilgi satışı için bir platform sağlamak.

Bytecoin (BCN)

https://bytecoin.org/

Bytecoin, açık ve merkezi olmayan bir dijital paradır. İlgilenen herkes Bytecoin network’üne katılabilir ve para geliştirme işinin bir parçası olabilir. Bytecoin, dünya çapında emniyetli ve güvenilir işlemler sağlar ve anında, ücretli para işlemleri kolaylığı sunar.

Siacoin (SC)

http://sia.tech/

Sia, ödemeleri kolaylaştırmak için blokchain kullanan merkezi olmayan bir bulut depolama (cloud storage) platformudur. Sia’da depolama alanı kiralayabilir, taşıyıcı dosyalar için ödeme alabilir, Siacoin madenciliği (mining) yapabilir veya projeye katkıda bulunabilirsiniz!

Lisk (LSK)

https://lisk.io/

Lisk; developer’ların (Dev) Lisk Network’ünde özel yanzincirler (sidechains) geliştirerek geniş bir uygulama (app) yelpazesi inşa etmelerine olanak tanıyan bir blockchain oluşturmaları için ortaya çıkmış, kendi blokzincirine sahip merkezi olmayan bir ağdır.

Lisk tanıtım yazısı için tıklayın.

Golem (GNT)

https://golem.network/

Golem; herkesin erişebileceği, küresel, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir süper bilgisayardır. Kişisel dizüstü bilgisayarlardan tüm veri merkezlerine kadar kullanıcı makinelerinin toplam gücünden oluşur. Golem’i; -ucuz bir şekilde- araştırma yapmaktan, web sitelerinin yayınlanmasına kadar, aklınıza gelebilecek her türlü programı hesaplamak için kullanabilirsiniz. Golem Network; herkesin bilgi işlem gücünü “kiralama” veya yazılım geliştirme/satışı yapabileceği, bilgisayar merkezli bir paylaşım ekonomisidir.

Augur (REP)

https://augur.net/

Augur; açık, merkezi olmayan, otonom bir tahmin pazarı platformu.

Dogecoin (DOGE)

http://dogecoin.com/

Dogecoin; merkezi olmayan, peer-to-peer bir dijital para birimi olup çevrimiçi kolayca para göndermenizi sağlar.

Status (SNT)

https://status.im/

Status; tamamen Ethereum teknolojileri üzerine inşa edilmiş olan Android ve iOS’ları hedefleyen ücretsiz ve açık kaynak bir mobil istemcidir. Status, bir mesajlaşma platformu olarak kullanılıyor. Hem messenger’ı hem de tarayıcıyı birleştirerek DApps’i kullanmaya başlamak için akıllı telefon kullanıcılarına bir ağ geçidi oluşturuyor ve DApp geliştiricileri için yeni kullanıcılara ulaşmanın basit bir yolunu sunuyoruz.

Stellar Lumens (XLM)

https://www.stellar.org/

Stellar; bankaları, ödeme sistemlerini ve insanları birbirine bağlayan; paranın hızlı, güvenilir ve neredeyse masrafsız hareketini sağlayan bir platformdur.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Mükemmel bir yazı olmuş.Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim.

  2. Çok güzel ama uygulamada nasıl kullanılıyorlar bunlar acaba daha ayrıntılı öğrenmek ve günlük hayatta nasıl kullanılıyor

  3. Yerli kripto para Mangır’ı da inceleyebilir misiniz? White paper, sitesinde var. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir