Coin Cüzdanları (Coin Wallets)

Günümüzde hemen herkesin herhangi bir bankada hesabı bulunuyor. Birikimlerinizi bankalarda değerlendiriyor veya saklıyorsunuz. Dilediğinizde para yatırabiliyor ve çekebiliyorsunuz. Aslında coin cüzdanlarını da birer banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Dilediğinizde coin yatırabilir, gönderebilir, çekebilir veya saklayabilirsiniz.

Dijital ortamdan çıkan kripto paralar için elbette banka kasası iş görmeyecektir. Bunun yerine kripto paralarımızı sıcak ve soğuk depo olarak adlandırılan dijital ortamlarda saklamamız gerekiyor.

Sıcak Cüzdanlar ve Soğuk Depolar (Hot Wallets – Cold Storages)

Birçok cüzdan çeşidi olmasına rağmen bunları iki ana grupta toplamak mümkündür. Sıcak/soğuk depo ya da cüzdan. Belki de çevrimiçi ve çevrimdışı cüzdanlar olarak da ayırabiliriz. Sıcak denmesinin sebebi cüzdanların doğrudan internete bağlı olmasından kaynaklanmakta, yani çevrimiçi. Diğer yandan “soğuk” sözcüğü çevrimdışını ima etmekte.

Soğuk depolar özellikle yüksek miktarda Bitcoin tutmak için idealdir. Bu nedenle uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız, bunları donanım cüzdanlarında tutmak çok daha mantıklı olacaktır. Soğuk depo, coin’lerinizin çevrimdışı tutulması anlamına gelir. Kripto dünyasındaki yatırımlarımızı saklamanın belki de en güvenli yolu diyebiliriz. Çevrimdışı olduğundan bilgisayar korsanlarının ulaşması gibi bir durum da söz konusu değildir. Fiziksel cüzdanlar ve donanımsal cüzdanlar bu grubun içine girer.

Sıcak cüzdanlar ise sık erişmek istediğiniz fonlar için daha uygundur. Eğer sık erişim istiyorsanız ve düzenli olarak al-sat işlemleri yapacaksanız sıcak depolar sizin için çok daha kullanışlı olacaktır. Sıcak cüzdanlar soğuk depoların aksine 7/24 internet üzerindeki sunuculara bağlı. Özel anahtarlarınız da bu sunucularda saklanır. Sıcak cüzdan, her zaman dijital para akışını sağlar. Poloniex, Bittrex, Kraken ve benzeri siteler günlük alım satım yapabileceğimiz sitelerdir. Her gün için belirli miktarda coin yatırımınızı çekmenize izin vermektedir. Bu sitelerin de kendilerine ait soğuk depoları bulunmaktadır; ancak likitide akışı için belirli miktar kripto parayı sıcak cüzdanlarda tutmak durumundalar. (Likiditeyi, müşterilerin herhangi bir zamanda fonlarına erişebilmeleri için herhangi bir bankanın elinde bulundurması gereken nakit rezervi gibi düşünebilirsiniz.) Bu oran %1 bile olsa, toplam piyasa büyüklüğü düşünüldüğünde herhangi bir ihlalde fon kaybı da yüklü olabilir.

Kağıt Cüzdanlar (Paper Wallets)

Coin hesabınızın printer vasıtasıyla kağıda aktarılmasıyla oluşturulur. QR kodu, özel anahtar (private key) ve açık anahtar (public key) içerir. Fiziksel bir cüzdandır. Özel anahtarlara internet yoluyla erişim olamayacağından güvenlidir. Neredeyse maliyeti yoktur. Ancak kağıdın eskimesi, ıslanması veya yanması gibi durumlarda sizi zor durumda bırakabilir. Elbette kağıt cüzdanlarınızı başkalarına da göstermemeli veya vermemelisiniz.

Donanım Cüzdanları (Hardware Wallets)

Donanım cüzdanları kağıt cüzdanlara göre çok daha işlevsel ve güvenlidir, ancak maliyetlidir. Özel anahtarlar dijital olarak USB sürücüsünde saklanır. Büyük miktarda veya uzun vade yatırım yapmayı amaçlayan yatırımcılar için uygundur. En çok tercih edilen iki donanım cüzdanı TREZOR ve Ledger Nano S’ tir.

Masaüstü Cüzdanları (Desktop Wallets)

Dizüstü ve kişisel bilgisayarlarınıza indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bilgisayar internete bağlı olmasa bile kolaylıkla erişebilirsiniz. Farklı işletim sistemleri (Windows, Mac OS ve Ubuntu) için kullanılabilir. (Electrum ve Copay masaüstü cüzdanı olarak kullanabileceğiniz Bitcoin cüzdanlarına örnek olarak gösterilebilir).

Mobil Cüzdanlar (Mobile Wallets)

Herkesin elinin altında, rahatlıkla ulaşabileceği, Android ve iOS’larda kullanılabilen uygulamalardır. (Blockchain  bu uygulamalara örnek olarak verilebilir). Bu tip cüzdanların en kullanışlı özelliği QR kodlarıdır. Anında ödeme, Bitcoin gönderme ve alma imkanı sağlar.

Web Tabanlı Cüzdanlar (Online Web Wallets)

Bunlar üçüncü şahıs cüzdan servis şirketleri tarafından sağlanır. Bu platformlardaki cüzdanlara yalnızca bir internet bağlantısı üzerinden erişilebilir. Yüksek miktarda coin tutulması tavsiye edilmez. (Myetherwallet ve GreenAddress web tabanlı cüzdanlara örnek olarak verilebilir)

Sonuç olarak her cüzdan kendi içerisinde olumlu ve olumsuz özellikler barındırabiliyor. Ancak fiziksel cüzdanlarda özel anahtarların kontrolü de tamamen sizin elinizde olacağından, riski de minimuma indirmiş oluyorsunuz. Tekrarlamakta fayda görüyorum. Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız donanım cüzdanı edinmenizde fayda var. Al-sat işlemleri yapmak istediğinizde dilediğiniz miktarda Bitcoin’i, borsalara aktarabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kazançlarınızı veya birikimlerinizi  fiziksel cüzdanınıza aktarabilir ve saklayabilirsiniz. Elbette son kararı verecek olan sizlersiniz.

(Kaynaklar: 1 2 3)

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir