Coin Borsalarında Son Haftalar ve Gelecek Aylar Üzerine

Merhaba Değerli Coin Yatırımcıları!

Öncelikle Coinolog.com ‘daki ilk yazımla birlikte sizlere “Hoş geldiniz” demek istiyorum. İlk yazımda ocak ayından beri süregelen orantısız bir yükselişten sonra bugünlerde içinde bulunduğumuz “Nereden çıktı bu düşüş?”, “Ben yatırım yaptım ya ondandır” dedirten ciddi bir düşüş periyoduna değineceğim. Yazı boyunca şu ana kadar olmuş olanlar, olabilecek ihtimaller ve yatırım tavsiyesi olmayan şahsi görüşlerimden bahsedeceğim.

Coinolog ekibi olarak bu dönemde herhangi bir yatırım yapmamanızı, mümkün oldukça piyasaları uzaktan izlemenizi tavsiye ettik. Keza biz de ufak tefek fikir ayrılıklarına düşsek de genel olarak hiç risk almadık. Ama bu böyle devam mı edecek? Nereye kadar risk almayacağız? Risk almadan kazanç olur mu? Tabi ki hayır. Nerede risk alabileceğimize dair bir karara varabilmek için şu an oluşmuş hareketleri izleyerek başlayabiliriz.

Bu hareketleri izlemek için rastgele olarak LBC grafiğini kullanalım. Tek bir coin’in grafiği yeterli olacaktır çünkü altcoin’lerin büyük bir kısmı da bildiğiniz üzere bu grafiğe benzerdir.

Bir çok altcoin’in yaptığı gibi, LBC de marttan itibaren 1500 satoshi’lerden 38600 satoshi’ye kadar müthiş bir ralli yapan bir coin’in bir fiyat düzeltmesi istemesi gayet normaldir. BTC’nin segwit2x tartışmaları, Ethereum’un ICO’larıyla yaşadığı sıkıntılar vb. etmenler bu düzeltmeye sadece zemin hazırlamıştır.

Bu noktaya kadar Coinolog ekibi olarak hepimiz “pozisyonlarınızı kapatın”, “pozisyon almayın” gibi telkinlerde bulunduk.

Peki şu an pozisyona girelim mi?

Bu cevap için yazının sonuna kadar sabredin. Yazının sonunda bu kararı kendiniz vereceksiniz.

Şu an için Bitcoin’in hareketini tam olarak göremedik. Bütün coin’ler düzeltme yaparken BTC düzeltme yapmayacak mı? Hadi bakalım bu da Bitcoin’in haftalık grafiği:

Düzeltme yapmaya çalışan bir BTC ile karşı karşıyayız. “Altcoin’ler teknik olarak düzeltmenin diplerine ulaşırken BTC neden hâlâ ulaşamadı?” diye soracak olursanız, şahsi fikrim olarak “altcoin’lerden elde edilen BTC’lerin henüz tamamının USDT’ye çevrilemediği sebebiyle” cevabını veririm. Malumunuz büyük hacimli işlem gören hisse senedi, coin vb. yatırım araçlarının, hacimsiz altcoin’ler kadar hızlı tepki veremeyeceğini bir ara bilgi olarak belirtmek isterim.

BTC düşebilir diyoruz da peki yükselirse ne olur?

BTC’den şu an beklemediğim tek şey istikrarlı bir yükseliş. Oluşabilecek her türlü yükseliş bende bir boğa tuzağı olma izlenimini doğuracaktır. Böyle bir durumda sadece takip etmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü zaten ciddi derecede artmış bir coin’i, biraz daha artmışken almak çok doğru olmayacaktır.

BTC artışının altcoin’ler üzerinde etkisi altcoin’lerin USD karşılığının dengede kalabilmesi için  ilk aşamada BTC paritesinde negatif yönlü olabilir.

Peki ya düşerse?

Herkesin düşme ve düşeceği yerler konusunda farklı görüşleri olsa da genel olarak coin analiz camialarındaki değerler 1100 – 1800’ler arasındadır. Tabi bu değer fibo’lara bağlı ve fibo’lar da 0 noktasının yerleştirildiği yere bağlıdır. Alım için dipten almaya çalışmak yerine dibi oluşturmasını beklemek daha risksiz ve güzel olacaktır. Çünkü bu bahsettiğimiz diplerden aşağı sarkma halinde hâlâ boğa olan trend, ayı trendine dönebilir ve artık üç haneli rakamları konuşuyor olabiliriz. Bu sebeple sadece bekleyin.

Peki BTC düşerse altlar üzerinde etkisi nasıl olur?

1- BTC düşerse altlar düşer: Şu an için altlar teknik olarak BTC paritesinde ana trend seviyelerine inmiş ve test etmeye başlamış durumdalar. Buralardan aşağı sarkmaları kalıcı veya kuvvetli olması durumunda kıyamet senaryoları yazılmaya başlar. O sebeple çok öngörmesem de bu ihtimali göz önüne alalım.

2- BTC düşerse altlar çıkar: BTC düşerse altcoin’ler USD değerlerini korumak için düşüşe yakın bir yüzde ile yükselebilir.

3- BTC düşerse altlar sabit kalır: Benim görüşüm, olması en muhtemel tablo budur. Şöyle bir büyük resme baktığınızda şu an coin’lerin yalnızca BTC paritesi üzerinden bir düzeltme yaptığını görüyoruz. Peki ya USD olarak? Bu düzeltmeyi BTC’nin düşüşü sağlayabilir. USD kapısı olan coinleri (ETC,ETH,XRP vs.) incelediğimizde birçoğunun şu an BTC olarak düzeltmelerini tamamladığı ancak dolar olarak düzeltmenin yakınından bile geçemediğini görmekteyiz. Bu sebeple düşüncem bu senaryo üzerinedir. Yani bu sıralar altlarda kalırsa dolar bazından zarar etme ihtimalimiz var.

Bu ihtimaller dahilinde kararı size bırakıyorum değerli yatırımcılar. Bana soracak olursanız, izliyorum.

Peki bugünler ne zaman geride kalacak?

Kesin bir bilgim yok, keşke her tahminim gerçek olsa. Ancak yeni bir artış sezonuna kadar güzel fırsatlar elde edeceğiz gibi duruyor. Şayet BTC düzeltmesini tamamlar, BTC ve altcoin’ler ana trend çizgisinin altına düşmezse oluşabilecek safhayı (bu görünüm çok tanıdık gelecek) yine LBC grafiği üzerinden göstermeye çalışacağım.

Evet yanlış görmediniz devasa bir üçgen. Birilerinin şimdiden “trigerred” dediğini duyar gibiyim. Piyasaları ya da coin’leri tekil olarak etkileyecek bir haber, etmen, dedikodu vb. bir şey oluşmadığı takdirde bu üçgen içerisinde hareket edeceğine inanıyorum. Üçgenin düşey trend çizgisi tamamen tahmini olarak çizilmekle beraber hareketlerden sonra güncellenecektir.

Bu simetrik üçgenin bitim noktası olası Bitcoin Hardfork’una denk gelebileceği görüşündeyim. Önümüzdeki aylarda en çok konuşacağımız ve piyasaya yön verecek konu muhtemelen bu olacaktır.

Sizlere dilim döndüğünce ve vaktim yettiğince olası senaryolar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yazımı her zamanki önerilerimle bitireceğim.

Önce elinizdekileri muhafaza edin. Sonra kazanın. Kazandıklarınızı muhafaza edin. Tekrarlayın. Bu sebeple kaçan ufak tefek fırsatları yakalamak için yanlış kararlar vermeyin. Sadece biraz sakin olun, bir çay koyun ve takip edin. Bu fırsatları hep beraber daha güvenli bir şekilde yakalayacağız.

Bol kazançlar.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. Siteniz hayırlı olsun ve bu güzel bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir