Cardano (ADA) Coin Değerlendirme Formu (@coinbakkal)

[1_Twitter adresi] => @coinbakkal

[2_Coin adı:] => ADA-Cardano

[3_Coin’in amacı nedir?] => ADA merkezi olmayan, şifreli ve güvenliğe yoğunlaşan akıllı kontratlı bir blockchain projesidir. Akıllı kontratlar platformu olarak bildiğimiz ETH’nin eksiklerini tamamlamayı amaçlamıştır. (Akıllı kontratlar nedir şeklinde bir çalışmayı daha sonra paylaşacağım.)

[4_Gerçek bir sorunu çözüyor mu?] => Cardano, daha önce geliştirilen herhangi bir protokolden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformu geliştiriyor. Bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından kullanılan mali uygulamaları çalıştırabilecek bir teknolojik platform olmak istiyor. Platform, katmanlı yapısı ile, sistem bakımlarının daha kolay olmasını ve soft forklar yoluyla sistem yükseltmelerini daha rahat sağlamak için esneklik kazandırıyor. Ayrıca Cardano, programlama dili olarak yüksek hata toleransına sahip Haskell’i ilk kullanan kripto.

[5_Coin’in dolaşımdaki ve toplumdaki arzı ne kadar? Piyasa değeri nedir?] => Toplam arz edilen miktar: 31 milyar 100 bin adet ADA
Piyasada dolaşan arz: yaklaşık 26 milyar adet
Maksimum ADA miktarıysa 45 milyar.
Piyasa değeri 16 milyar doların üzerinde.

[6_White Paper’ı var mı, anlaşılır mı, net mi?] => ADA, ismini ilk bilgisayar programının yaratıcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace’dan alıyor. Whitepaper’da ilk göze çarpan şey kozmetik olarak iyi tasarlanmış olması. Her sorunun tek tek cevabını bulabiliyorsunuz. Ayrıca felsefik yaklaşım biçimi de heyecan verici… ADA güzel isim, güzel…

[7_Proje, önemli yatırımcılar tarafından destekleniyor mu? Danışmanları ve Development ekibi?] => Ethereum’un eski CEO’su Charles Hoskinson tarafından yönetiliyor. Yani gerçekten de ETH’nin eksiklerini bildiğini düşünebileceğimiz biri tarafından… Bunun dışında mühendislik şirketleri de yatırımcılar arasında. Cardano, birçok altcoin’in aksine bir fork değil. Sıfırdan yaratılmış, tamamen yoktan programlanmış bir dijital para türü.

[8_Coin’in algoritması nedir?] =>

[9_Yönetim yapısı merkezi mi değil mi? MLM (Multi Level Marketing) Scam?] => Hayır merkezi değil. Açık kaynak kodlu. Akıllı kontratlar sayesinde yapılan işlemi garantili hâle getiriyor.

[10_Yol haritası nedir?] => İlk fikirler 2015 yılında ortaya çıkıyor. Sistem yavaş çalışıyor olsa da mühendislik ve akademik yardımlarla ilerliyor. Katmanlara ayrılmış ADA çalışmaları bir bir tamamlanmak üzere güncelleştiriliyor. Kısaca şöyle bir yorum yapabilirim; ETH için çok ciddi bir rakip olacağa benziyor. ETH’yi bir yatırım aracı olarak pahalı bulanlar Cardano’yu incelemeye alabilir.

[11_Projenin ilerlediğinin, coin’in hâlihazırda işe yaradığının kanıtı var mı?] => ADA’nın geliştiricileri, Daedalus adını verdikleri bir cüzdan geliştirmişler. Hatta şu sıralarda bu cüzdanı geliştirmekle meşguller. Yapabilirlerse; Bitcoin, Ethereum Classic ve daha pek çok kripto parayı da destekleyecek şekilde sonuç almayı planlıyorlar. Daedalus şu anda sadece web üzerinde mevcut ancak yakında iOS ve Android’de de sunulacak (imiş). Ayrıca isterseniz kağıt cüzdanları da var.

[12_Ne kadar para topladılar, ne kadarını-nereye harcadılar? ICO, Hard/Soft Cap, Dengeli Dağıtım…] => Lansmanda meydana gelen satış sırasında yaklaşık 26 milyar adet ADA satıldı.
5 milyar kadarı da Teknik ve İş Geliştirme Havuzu’nun her üyesi olan Cardano cemaatinin üç tarafına , yani IOHK , Emurgo ve Cardano Vakfı tarafından üretildi ve dağıtıldı(?)

Geriye kalan ADA miktarını muhtemelen daha sonra arz edecekler veya iş geliştirmeye harcayacaklardır. Bekleyen Ada sayısı: 13 milyardan fazla.
Toplam ada miktarı 45 milyarı geçmeyecektir, şeklinde söz veriyorlar.

[13_(Varsa) En yakın rakibinden üstün yanları ne(ler)?] => -Rakibi, hatta ağababası ETH’dir.
-Cardano ekibi hem kaynağı hem son kullanıcıyı hesaplayarak ADA’yı inşaa ettik, diyorlar. ETH’nin eksiklerini tamamlayacağız iddiaları var.
-ADA, madencilik işlemlerinde Ouroboros alogaritmasını kullanarak proof of stake (POS) yöntemiyle çalışıyor. Misal; Bitcoin ve ETH madencilikte Proof of Work (POW) yöntemini kullanıyor. Kısaca şöyle ifade edelim; madencilik yapıyorsanız Proof of Stake ile daha az enerji tüketiyorsunuz demektir. Zaten ETH de 2018 yılında Proof of Stake geçeceğini duyurdu. Yani ADA şu anda 1-0 önde.

[14_Hedef kitlesi ve büyüme hedefi nedir?] => Cardano ekibi daha şimdiden ADA’nın Japonya’da birçok ATM’de işlem görmesi için çalışmalara başlamış bile. Yani öyle söyleniyor. (Aranızda Japon birileri varsa teyit etsin lütfen 🙂 ) -Şaka bir yana hedefinin büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Şahsen ben de çok ucuzdan Ada almak peşindeyim. Etrafa ADA aldım diye hava atsam, canım yanmaz.(Acun’un bile adası var.)

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

  1. Çalışma çok verimli. emieğine sağlık. bu çalışmaya ek olarak incelemelerimde : eth adayı olan ada ile eth grafiklerini inceledim. bir paralellik bulamadım. ltc ile vtc ise birebir örtüşüyor örneğin. ben de adanın yatırımcısı ve yükselmesini bekleyen biriyim. umarım dediğin gibi olur. yani piyasa yeni bir ayı sezonuna girmeden alır yürür, biz de doğru zamanda çıkarız çünkü zaten yüzlerce kat kar getirisi olmuş .benim gibi piyasaya 2018 de girenler için yeni Cardano ada bulmak ümidiyle çalışmalara devam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir