Blocksafe Foundation – Trig Token

Merhaba sevgili okurlar.

Uzun süredir yazmayı düşündüğüm projeler arasında yer alıyor olmasına karşın işin gücün arasında ancak fırsat bulup hazırladığım bu proje tanıtım yazısı umarım ilginizi çeker ve sizlere faydası olur.

Öncelikle Blocksafe Foundation’ı tanımalıyız. Resmi internet adresinde çok sade ve anlaşılır bilgilerle vakıf tanıtım öncesinde motto’sunu ortaya koyuyor:

Meşru müdafaa doğuştan gelen bir insan hakkıdır.

Akıllı silah teknolojisi kavramını duyduğunuzda ise bir kafa karışıklığı başlayacaktır muhakkak. “Silahın akıllısı mı olurmuş” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat vakıf, akıllı silah teknolojileri ile meşru müdafaa ve güvenliğin kitabını tekrar yazacağını iddia ediyor.

Triggers Token’ı ise tamamen Blocksafe Foundation ve akıllı silah teknoloji projelerinin finansmanını sağlayan bir çeşit fon olarak düşünebiliriz. Vakıf merkezi olmayan, güvenli ve anonim bir altyapının yani blockchain altyapısının akıllı silah teknolojilerinin maksimum potansiyeline ulaşması adına bir gereklilik olduğuna inanıyor. Bu teknoloji ile, çalınan ateşli silahların yerini tespit ederek çetelerin etkinliğinin azaltılacağı ve suç teşkil edecek aktivitelerin önüne geçilebileceği planlanıyor. Önüne geçmek diye nitelendirilen planı aslında bir tespit edici kontrol noktası olarak düşünmek gerek. Ateşli bir silah ile gerçekleşen suç teşkil edici bir eylemin gerçekleştikten sonra tespit edilmesi onun önüne geçilmesi anlamına gelmez. Bu noktada proje biraz anlamsızlaşabiliyor, çünkü iddia ettikleri şey ateşli silahlar ile işlenecek suçların önüne geçmek iken aslında suçun tespiti noktasına katkı yaptıkları aşikâr. Günümüz dünyasında “her yerde dinleniyor, her yerde izleniyoruz” paranoyasının bile suçun önüne geçemediğini düşünürsek silahlara yerleştirilecek bir takip mekanizmasının silahı akıllı hâle getireceği iddiası bana biraz altı tam doldurulmamış bir hedef gibi geliyor.

Bu noktada vakfın yol haritası oldukça önem kazanıyor çünkü bu bahsedildiği kadar basit olamayacak konunun etki alanı an itibariyle oldukça geniş. Özellikle yarın projenin büyük beklentiler içerisinde olduğu Savunma Stratejileri Enstitüsü isimli Amerika merkezli bir kurumun uzay teknolojileri üzerine düzenlediği bir zirvede savunma bakanlığından üst düzey yetkililer ile görüşüleceği duyuruldu. Yetmedi Blocksafe resmi Twitter hesabından duyuruya #NASA’yı ekledi. Tabii bunların sağlam bir PR çalışması olduğunu anlamak zor değil; ancak PR çalışması diye örselemek, kapı dışarı etmek de akıllıca bir karar olmayacaktır. Cryptocurrency dünyasında ateş olmayan yerden duman çıkmaz konsepti aklımızda olmalı daima. PR çalışması her zaman içeriği boş olan projelerin şişirilmesi değildir.

Trig Token’a dönecek olursak; vakıf bir yandan paylaştığı haberlerin tamamen teknolojileri geliştirmek ve amaçlarına ulaşmak adına atılan adımlar olduğu havası yaratıyor olsa da arka planda projelerin tamamının finansman ihtiyacı ve gelir yaratma kaygısı yatırımcıyı teknolojinin etkinliğinden çok Trig Token’ın fiyatıyla ilgilenmeye itiyor. Diğer yandan Trig ne kadar değer kazanırsa projeye inananları yani yatırım yapanların sayısı o kadar artmış demek olacaktır. Tabi bu konsept aşağı yukarı her proje için geçerli.

Trig ile ilgili paylaşmadan geçmememiz gereken önemli bir konu geçtiğimiz hafta yaşandı. Vakıf 67 milyar küsüratında Trig token’ı sistemde yaktı, yani yok etti. Dolaşımdaki token miktarının azalması arz-talep dengesinden dolayı yatırımcı açısından fiyata olumlu yansıyacağı havası esti uzun bir süre. Şu sıralarda Einsteinium için de aynı şey geçerli. 6 Ekim’de EMC2’de belli bir miktar token’ı yakacağını duyurdu. Haberin satın alınması dediğimiz plan bu iki token’da da işe yaradı fakat Trig için işler yakma işleminden sonra pek de yolunda gitmedi. 67 milyar token’ın yakılması fiyata beklendiği gibi olumlu yansımadı. Bunun üzerine bir de Çin’in piyasaya vurduğu darbe eklenince 60K sats seviyelerini görmüş Trig token şu an 30K sats destek çizgisinde bir ileri bir geri hareket ediyor günlerdir. Arz-talep dengesi düşünüldüğü gibi işlemedi. Bu örnekte gördüğümüz gibi token yakma haberinin fiyata olumlu etkisi olurken yakma işleminin çok da plan doğrultusunda ilerlemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Biraz da ekipten bahsetmek gerek. Ekibi inceleyecek olursanız oldukça dikkat edilecek iki isim direkt olarak gözünüze çarpacaktır. Bunlarda biri Joseph Shutz. 30 yılını Intel gibi bir kuruma vermiş Intel Lab’da başkan vekilliği yapmış bir isim. Emekliğini Blocksafe vakfına adamış görünüyor. Bir diğeri ise Patrick Feeney. Patrick ismini yakın zamanda açıkladılar. Kendisi Bitcoin camiasının yakından tanıdığı Bitcoin Nation, LLC’nin CEO’su. Takımın diğer üyeleri de boş gezenin boş kalfası değiller elbette. Fakat hepsinden tek tek bahsetmek yerine dikkatimizi çekenleri paylaşmak istedim.

Gelelim en çok ilgi çeken noktaya. Trig için biraz da fiyat konuşalım. Öncelikle aşağıdaki grafikte göreceğiniz günlük mum grafiğinde iki kez çok ciddi pump-dump yaşandığıdır. Birincisi 22 Haziran tarihinde yaşanan 13x ve arkası 2x seviyesine gerilemiş, ikincisi ise 12 Eylül tarihinde 3.5 katına çıkmış ve kademeli olarak yine yaklaşık 2x seviyelerine gerilemiştir.

Fiyatla ilgili bir diğer husus ise Çin’in Bitcoin exchange’ini yasaklayacağına ilişkin haber ile birlikte borsada yaşanan çöküntü sonrasında Trig’in gün içerisinde %20’lere varan al-sat’lara imkân vermesi. Aşağıdaki grafikte üçgen içerisinde kalan bölgede (2 saatlik mum grafiği kullanılmıştır) Trig birçok defa breakout sinyali vermiş, eğilim yönünü değiştirmiş, beklentinin aksine hareket etmiştir.

Sonuç olarak Blocksafe Foundation’ın fonlama aracı Trig token’ı her projede olduğu gibi elimizden geldiğince artı ve eksi yönleriyle tanıtmaya çalıştık. Arkasındaki ekip, PR çalışmaları ve imaj olarak beni etkileyen proje, amaçları ve vakfın iddiaları noktasında çok anlamlandıramadığım bir seviyede. Ancak birçok yenilikçi projenin ortaya çıktıkları ilk anda anlaşılmasının güç, aktarılmasının ise daha da güç olduğunu deneyimledik. Nitekim kısa mesaj varken Whatsapp’ın, Facebook varken Twitter’ın, Instagram varken Snapchat’in gerekliliği gibi bir sorgulama olmaz umarım.

Kapanışı yapmadan bir iki öneride bulunalım. Vakfın sürekli güncel tuttuğu countdown’ı ve kalabalık ajandasını takipte kalın. Fiyat için alım noktası belirlemek şu an hiçbir altcoin’de mümkün olmasa da 27K seviyesinde güçlü bir destek çizgisi oluştuğunu görebiliyoruz; fakat bu noktada yine ısrarla fiyatın haberlerden çok daha fazla etkilendiğini belirtmek istiyorum.

Okuduğunuz özet bilgiler ile siz de projeyi inceleyin, bizim göremediğimiz noktaları aydınlatın, katkıda bulunun. Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır…

Bitirmeden Aram Tigran’ın meşhur sözünü hatırlatmak istiyorum. “Dünyaya bir daha gelirsem, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağım.”

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

@CoinKalender

@CoinKalender

Bitcoin Dünyasının Türkçe Haber&Yorum Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir