Blockchain, Bitcoin, Madencilik Nedir?

Bölüm 1

       Mektup, kitap, hediye, fotoğraf veya para…

      Geçmiş zamanlarda elinizdeki herhangi bir varlığı başka bir insana ulaştırmak istediğinizde bunu ya kendiniz götürüp verirdiniz veya kişi veya kurumlar aracılığıyla gönderirdiniz. Bu süreç günler, haftalar hatta ayları bulabilirdi.

      Bilgi teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle artık neredeyse bütün göndermek istediklerinizi elektronik ortamda gönderebilir hâle geldiniz. E-mail, e-kitap, dijital fotoğraf, müzik vs. göndermek artık ister bilgisayarlarınızdan, ister cep telefonlarınızdan veya diğer bilişim araçlarından olsun sadece birkaç saniyenizi alıyor. Bunun için aracı kullanmanıza gerek kalmıyor. Hatta gönderdiğiniz resim, müzik sizden de kaybolmuyor. Çünkü aslında bütün bunların birer kopyasını gönderiyorsunuz.

        Para gönderme işlemi için ise hâlâ aracı durumundaki kişilere başvurmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü göndermek istediğiniz dokümanların bir kopyası sizde kalabiliyor ve çoğaltılıp birçok kişide depolanabiliyor. Ancak paranın kopyalanıp çoğaltılması ve sonrasında gönderilmesi ekonomik sistemin çökmesine neden olur. Bu nedenledir ki kopyalamayı zorlaştırmak için ülkeler paralarını basarken mutlaka her bir para için bir seri numarası oluşturup ekstra önlemler alır.

         Elektronik ortamda bunu sağlayabilmek imkansız göründüğü için para gönderirken hâlâ bankalara ihtiyaç vardır. Bankalar parayı veren kişinin hesabından para çıkışının ve alan kişiden de hesabına girişinin muhasebesini tutarlar. Böylece aynı paranın ikinci kez kullanımına engel olurlar. Peki ya internet ortamından birileri bu muhasebe kayıtlarına ulaşır ve kayıtları değiştirmeyi başarırsa? Böyle bir ihtimale rağmen insanlar bu riski göze almakta ve oldukça önemli bir meblağ ödeyerek para transferini gerçekleştirmektedir.

         Hem güvenlik açığını hem de yüksek transfer ücretlerini ortadan kaldırmanın bir yolu yok mu? 2009 yılında dâhiyane bir fikir ortaya atılana kadar bu sorunun cevabı “hayır”dı.

         2009 yılında ortaya atılan fikir neydi peki?

         “Crypto Currency” yani bilinen adıyla “Bitcoin”

         Öncelikle Bitcoin’in ve diğer coin’lerin işlemlerinin yapıldığı platformu inceleyelim: “Blockchain”

Nedir Bu Blockchain?

         Dünyanın dört bir yanında aynı anda Bitcoin ve altcoin’ler kullanılarak para transferi yapılmaktadır. Bu transferler “peer to peer” yani “ilk elden-ilk ele” olarak ifade edebileceğimiz şekilde yapılmaktadır. Yani parayı veren ve alan arasında herhangi bir aracı yoktur.

         Coin transferi gerçekleştirmek isteyen insanların yapması gereken, bir coin hesabı oluşturmak ve göndermek istediği hesabın numarasını öğrenmektir. İşlemi başlattığı anda coin, blockchain dediğimiz ortamda yolculuğuna başlar. Bu işlemler, bir dizi mantıksal, matematiksel hesaplarla ve belirli sürelerle kayıt altına alınarak blok oluşturulur. Bu süreye bloklama süresi denir ve Bitcoin için bu süre 10 dakikadır. Yani 10 dakika bittiğinde son 10 dakika içinde dünyada yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp bloklanır.

         Oluşturulan blok daha önceki işlemlerin kayıtlarının tutulduğu bloklar zincirine mantıksal bir çıkarımla eklenir. Bütün bu kayıt altına alma, blok oluşturma ve blok zincirine ekleme işlemlerini “miner” yani “madenciler” yapmaktadır.

BLOK ZİNCİRİ

         Oluşan blok zinciri ilk yapılan işlemden (Bitcoin için 2009) günümüze kadar bozulmadan gelmiş ve yapılan tüm işlemler hâlâ kayıt altında durmaktadır. Geçmişe yönelik tüm işlemler tümüyle şeffaf olup herkes tarafından görülebilmekte ancak değişiklik yapılamamaktadır. Bu blok zinciri tüm madencilerin elinde bulunmakta, eğer sisteme yeni katılan bir madenci olursa tüm bu sistemin bir nüshasına sahip olmaktadır. Bu sebeple blok üzerinde yani işlem kayıtlarında değişiklik yapmaya kalkan olursa madenciler tarafından onay verilmeyeceği için değişiklik talebi anında iptal olacaktır.

         İşte elektronik ortamda bütün coin işlemlerinin takibinin yapıldığı ortama/platforma blockchain yani Türkçesiyle blok zinciri diyoruz. Bankalar tek merkezli olarak hesap kayıtlarını tutarken, blockchain’de bu kayıtlar birbirini dahi tanımayan tüm madenciler tarafından tutulmakta olduğundan güvenlik çok yüksek oranda sağlanmaktadır.

         Blok zincirleri benzer çalışma prensipleriyle her coin için ayrıca oluşturulmaktadır. Yani her bir coin için madenciler o coin’in işlemlerini onaylar ve muhasebesini tutarlar. Her muhasebe kaydını her coin için farklı sürelerde blok haline getirir ve o coin’in blok zincirine eklerler.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

orum

  1. ellerinize sağlık güzel olmuş 😉 mining networking yapanlar var onarla ilgili görüşlerinizide iletirseniz sevinirim ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir