Bir Hard Fork Hikâyesi: $ETH vs $ETC

2016 yılında ortada sadece var iken, tabanlı bir crowdfunding’in (DAO), hacker saldırısına maruz kalması sonucu bir hard fork yaşandı.

Ortaya iki farklı zincir çıkaran hardfork sonucu topluluk, orijinal zincire sadık kalanlar () ve kalmayanlar () olarak ikiye bölündü.

ekibi DAO gibi olumsuz bir senaryo karşısında zincirin koşullara uyarlanması/değiştirilmesi gerektiği fikrini ileri sürerken  “tarafı” değişim fikrinin blokzincirin doğasına aykırı olduğunu ve kesinlikle müdahale edilmemesi düşüncesini savundu.

Gelinen noktada iki farklı ekol mevcut. Zincirin değiştirilemez olması, token sayısında cap bulunması gibi artıları olduğunu iddia eden  ve güçlü bir network/kazıgücü, piyasa farkındalığı ve geniş uygulama alanı için altyapı sahibi olduğunu ileri süren cephesi.

İki ekolün de varlığı ekosistem için bir şanstır, hack sonucu yaşanan hard fork ile sadece değil, kripto dünyası esaslı bir test geçirmiştir.

Lakin yatırım kararı almadan evvel her ikisi de derinlemesine incelenmeli, artı / eksi yönleri analiz edilmeden yatırım kararı alınmamalıdır.

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir