20.09.2017 Litecoin Teknik Analizi

Merhaba değerli kripto para yatırımcıları;

Bu yazıda, piyasanın belirli zamanlarında kurtarıcı rolüne bürünen, bazen de  kendi yaptığı hareketlerle diğer altcoin’leri peşinden sürükleyen Litecoin (LTC) hakkında biraz konuşmak istedik. İlk olarak indikatörlerin ve hareketli ortalamaların karmaşasından uzak bir şekilde temel analiz ile başlayalım.

Litecoin’in 15 Mart itibariyle uzunca süren akümülasyon döneminden kurtulup yükselen bir trende girdiğini ve bu trend çizgisini (eflatun trend çizgisi) görmekteyiz. Mart ayının sonu itibariyle gerek segwit haberleri nedeniyle, gerekse bir çok altcoin gibi güçlü bir alevlenme periyoduna başladığı ve 220000 satoshi değerlerinde ise yukarı yönlü hareketin sonlandığını görmekteyiz. Minör düşüş trendinden sonra kendine yeni bir trend çizgisi (yeşil trend çizgisi) belirleyen Litecoin, Bitcoin’in Hardfork belirsizliği döneminde ise BTC parametresinde çift tepe formasyonu göstermiş ve ardından düşüşe başlayarak yeşil trend çizgisini birkaç kere test etmiştir. Yeşil trend çizgisinin kırıldığının teyidi geldiğinde ise kendini yeniden eski mor trend çizgisinde bulmuş ve buradan 15 Ağustos itibariyle tekrar kırmayı başaramayacağı yeşil trend çizgisini test etmiştir. Grafikte güçlü direnç ve destek çizgileri kesik siyah çizgilerle gösterilmiştir.

USDT paritesinde temel analize bakacak olursak ana trend çizgisine (yeşil çizgi) sadık olan ve geçtiğimiz haftaki Bitcoin belirsizliği sebebiyle ana trendin altına sarkmışsa da kendini çabucak yukarı atmaya çalışan bir Litecoin görüyoruz. Güçlü destek ve direnç çizgileri bu grafikte de siyah çizgilerle gösterilmiştir.

Gelelim teknik analiz ve indikatör karmaşasına…

Litecoin’i BTC paritesinde incelediğimizde; Stochastic RSI indikatöründe “Oversold” durumda olmasına rağmen fiyatın düşüş göstermeye devam ederek, kırmızı Ichimoku bulutunun içinde MA50 seviyesinin (mavi eğri) altına sarkmış olduğu görünüyor. Bu paritede Bitcoin fiyatının değişkenliği sebebiyle indikatörlerin doğru sonuçlar verememe ihtimalini düşünerek teknik analize USDT paritesinden devam etmek istiyorum. 

Fiyatın USDT paritesinde ise MA 50 (mavi eğri) ve MA 100 (kırmızı eğri) arasında sıkışmaya başladığını ve Stochastic RSI indikatörünün al sinyali verdiğini görmekteyiz. 

Momentum indikatörünün gösterdiği değerin, fiyat artarken düşmesini ilk gördüğümde ilgimi çekti ancak Bitcoin’in ani düşmesi sebebiyle -yanlış düşünüyor olabilirim- indikatörün yanlış veri verebileceği kanısına kapıldım. MACD’nin yönü aşağı gösterse de histogramının daralmaya başladığını görmekteyiz. Denge İşlem Hacmi’ni (OBV) incelediğimizde ise hacmin günden güne artış göstermesi, sadece Litecoin için değil tüm altcoin’ler için sevindirici olduğunu düşünüyorum.

Uzun lafın kısası şu an için Litecoin’in bir karar verme aşamasında olduğunu düşünüyorum. Yönü tayin edebilmenin zor olduğu bir analiz oldu benim için. Ancak şu ana kadar olan hareketleri ve kripto piyasası şartlarını gözlemlediğimiz kadarıyla Litecoin’in uzun dönemde gayet güzel bir yatırım aracı olabileceği kanaatindeyim. Şartların her zaman değişebileceğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

  1. teşekkürler.
    geleceği olan bir coin ama , btc gibi atak yapma ihtimali nedir acaba ? kısa yoldan zengin olalım diye düşünüyoruz ama bir türlü olmuyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir