18.09.2017 Altcoin Teknik Analizleri

Merhaba değerli kripto para yatırımcıları;

#coinolog etiketiyle birlikte analizini talep ettiğiniz altcoin’lerin hareketlerinin ihtimalleri üzerinde biraz grafik, biraz hap bilgi olacak şekilde bir yazı hazırlamayı uygun gördük. Zaman kaybetmeden başlayalım.

  • Monetary Unit (MUE)

Monetary Unit, şu an için madenciliği en çok kazandıran coin’lerden biri. Yakın zamanda maden zorluk seviyesinin arttırılacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Arz talep dengesi üzerinden konuşacak olursak, fiyatın artması söz konusu olabilir.

Teknik analiz grafiğini incelediğimizde, MUE’nin trend çizgisine gayet sadık olduğunu ve destek direnç seviyelerinin 250 satoshi katlarının olduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda geçen haftaki Bitcoin düşüşü sonrasında ise 3000 satoshi’lere kendini sabitlediğini ve satoshi paritesinde daha aşağı düşmediğini gözlemledik. “Denge İşlem Miktarı İndikatörü” ile kapanış mumlarını karşılaştırdığımızda ise pozitif uyumsuzluk görülmektedir. Üçgen formasyonunun sonuna yaklaşmaktayız.

Uzun dönem yatırım aracı olarak düşünülebilir.

Kısa dönem yatırımcı için kayıp durdurma seviyeleri 3000 satoshi’nin altı,

Uzun dönem yatırımcı için kayıp durdurma seviyeleri 2750 satoshi altı düşünülebilir.

  • Status Network Token (SNT)

SNT grafiğini hem Bitcoin hem USD parametresinde inceleyim.

İki grafiği karşılaştırdığımızda dev düşen takoz formasyonları görmekteyiz. Bitcoin paritesindeki grafikte ise alttaki turuncu çizgi formasyondaki yerini kırmızı çizgiye bırakarak yeni bir takoz formasyonu oluşmasına neden olmuştur. Turuncu formasyonun sonuna geldiğimizde ise geçtiğimiz hafta yaşanan “Çin Etkisi” formasyondan sonra yatay bir şekilde seyretmesine neden olmuş olabilir. USD grafiğinde ise birçok kere aşağı yönlü kırdığı trend çizgilerini çizmek yerine kırdığı son trend çizgisini yeşil çizgi olarak grafikte gösterdik. USD paritesinde bu yeşil çizgi karşımıza direnç olarak çıkacaktır. Genel olarak iki pariteyi ortak olarak ele alacak olursak, SNT’nin düşme hareketinin yavaşladığını ve kararsızlığını görebiliriz. Acaba yeni bir dip mi arayacak yoksa “Bu kadar düştük daha ne kadar düşelim” mi? diyecek… Bekleyip göreceğiz. Şahsen riskli bir yatırım aracı olarak görmekteyim.

Kayıp durdurma seviyesi kısa ve uzun dönem yatırımcı için aynı olup 500 satoshi’lerin altı düşünülebilir.

  • Bitshares (BTS)

Öncelikle iki parametrenin de grafiğini paylaşalım.

Bitcoin ve USD paritesinde teknik analiz grafiğini incelediğimizde iki grafikte de fiyatların her zaman iddia ettiğim “Kripto para borsasında trend çizgisi 200 günlük kapanış ortalama eğrisidir abi!” cümlesindeki eğrinin, yani günlük grafikteki MA 200 değerinin (siyah eğri) altında olduğunu ve fiyatın alım bölgesinde konumlandığını görmekteyiz. Klasik grafik okuma tekniklerine göre fiyatın ucuz olduğunu söyleyebilirim ancak daha da ucuz olmayacağına söz veren yalan söyler.

Kısa dönem yatırımcı için kayıp durdurma seviyeleri olarak 1830 satoshi altı; uzun dönem içinse 1700 altı düşünülebilir.

  • TenX (PAY)

     

İki parametredeki grafiği incelediğimizde yine düşen takoz formasyonu göze çarpıyor. Bitcoin’in anlık düşüşü esnasında oluşan panik satışları gerçekleşmiş ve ardından gelen tepki alımları fiyatların yeniden trend çizgisi üzerine çıkmasını sağlamış. Yatay bir döneme girmeye çalışan TenX, şu an için USD paritesinde ATH’nin (bugüne kadar gördüğü en yüksek değer) üçte biri fiyatında olduğu için, fiyat/ATH oranı daha düşük yatırım araçlarına yönlenmenin daha uygun olacağını, ancak olası bir düşüş anında tepki alımı gerçekleştirebilmek için alarm kurmaları gerekliliğini hatırlatırız.

Kısa dönem yatırımcı için kayıp durdurma seviyesi 44000 altı.

  • Siacoin (SC)

Bugünlük son coin’imiz olan, birçok kişiyi üzen ve “zorunlu hodlcı” (yeni bir meslek türedi) yapan Siacoin’in grafiğine girmeden önce Siacoin’e rakip olabilecek benzer projelerin çoğalmaya başladığına dikkat çekmek isterim. Gelelim grafiğe…

Aslında grafik her şeyi anlatsa da birkaç kelam edeyim de âdet yerini bulsun. SC ölü taklidi mi yapıyor, yoksa gerçekten ölü mü bilemiyorum ancak şu an USD olarak ATH’nin %20leri civarında. Şu an için 125-175 arası akümülasyonun gerçekleştiği aralık olarak düşünüyoruz. Anlık fiyatlardan yapılacak bir kayıp işleminin kayıp durdurma seviyesinin kısa dönem yatırım için 119 uzun dönem için 100 satoshi altı olduğunu tahmin etmekteyiz.

Yazarın notu: Paylaştığım grafikler yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, verilen kayıp durdurma emirlerinin şu anki BTC fiyatının sabit kaldığını kabul ederek yapıyorum. Fiyatların nereye gelebileceği konusunda bir öngörüm söz konusu değil; ancak satışa karar verme aşamasında USD grafiğini göz önüne almanıza dikkatinizi çekmek isterim. Zira neden böyle düşündüğümle ilgili yazıyı en kısa sürede www.coinolog.com ‘da göreceksiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım ve/ya ticaret önerisi olarak görülmemelidir. Coinolog; analizindeki bilgilerin doğruluğunu, kesinliğini veya eksiksizliğini garanti etmez ve bu nedenle meydana gelen herhangi bir kayıp için sorumluluk kabul etmez.

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Öncelikle tüm siteye teşekkür ederim. Bitcoin ile yeni tanışanların faydalanacağı güzel bir site oluşturmaya başlamışsınız. Bir sorum olacak; birçok Altcoin dolar karşısında değer kazanırken, bitcoin karşısında değer kaybediyor. Biz Türk yatırımcılar önce Paribu ve BtcTurk gibi sitelerden Bitcoin alıyoruz.Sonra altcoin almak için coinborsalarına transfer ediyoruz. Eğer nakit ihtiyacımız var ise yine dönüş yolumuz bitcoin üzerinden geçmekte. Bu bir zarar değil midir? Yada dönüş yöntemini direkt altcoin->Usd yapan bir platform var mı? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir